Wonkův bratr hrozil ČT žalobou, ta stáhla kontroverzní dokument

Dokument o Pavlu Wonkovi

Wonkův bratr hrozil ČT žalobou, ta stáhla kontroverzní dokumentAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Renáta Bohuslavová
Sdílet:

Česká televize (ČT) měla podle vysílacího plánu v úterý večer premiérově zařadit dokument Libuše Rudinské „Pavel Wonka se zavazuje“, který v době své premiéry před dvěma lety vyvolal bouřlivou debatu. Režisérka se totiž ve filmu snažila dokázat, že bývalý disident Pavel Wonka, který je považován za poslední oběť komunistického režimu, vědomě spolupracoval s StB. Bratr Pavla Wonky byl odhodlaný při případném odvysílání Českou televizi zažalovat. Ta však dokument do vysílání zatím nepustila.

„Česká televize byla ještě před odvysíláním dokumentu upozorněna na některé doposud nevyjasněné právní souvislosti, které možnost odvysílání dokumentu omezují. Jakmile se tyto nejasnosti vyřeší, zařadí Česká televize snímek do svého programu,“ řekla pro Echo24.cz mluvčí ČT Alžběta Plívová s tím, že přišlo několik podnětů, které je třeba ověřit a zcela jistě sehrály roli v nezařazení dokumentu do vysílacího plánu.

Jedněmi z takových podnětů byly i dopisy bratra Pavla Wonky Jiřího. První zaslal Jiří Wonka řediteli vývoje pořadů a programových formátů Janu Maxovi a další generálnímu řediteli ČT Petru Dvořákovi. V dopisech, jejž má Echo24.cz k dispozici, se píše, že pokud Česká televize dokument odvysílá, bude nucen na ni podat žalobu. Jiří Wonka dokument přirovnává k Hitlerovým snímkům či komunistickým propagandistickým filmům, které je třeba doplnit odborným komentářem. Dále dodává, že ani historik Petr Blažek a ani disident František Stárek, jak režisérka uváděla, se na dokumentu od jisté doby nijak nepodíleli.

Pavel Wonka byl za komunismu aktivní disident. Režim ho během 80. let poslal celkem třikrát do vězení, kde byl surově týrán. Do vězení byl naposledy v roce 1988 poslán i přes své chatrné zdraví, tam během čekání na odvolání za dosud nevyjasněných podmínek zemřel. Stal se tak posledním vězněm, kterého komunisté utýrali. V roce 2013 mu byla in memoriam udělena medaile Za zásluhy, kterou z rukou prezidenta Miloše Zemana převzal právě jeho bratr Jiří.

Hysterické hledání spolupráce s StB

Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů důvody své minimální spolupráce na dokumentu serveru Echo24.cz objasnil. „Dokument považuji za neetický, prostor dostali dva bývalí příslušníci StB, kteří se osobně podíleli na represích proti rodině Wonkových. Ani jeden nebyl řádně představen. Dokument obsahuje i nedoložená tvrzení - například zde jeden z příslušníků StB tvrdí, že byl Pavel Wonka spolupracovníkem tajné služby při Pohraniční stráži. Nejsou zde řádně přiblíženy četné opoziční akce Pavla Wonky z let 1986-1988, včetně výzvy k odstoupení Gustava Husáka,“ uvedl pro Echo24.cz Blažek s tím, že režisérce jako historik a jeden z respondentů poskytl pouze dva rozhovory.

Blažek dlouhodobě zpochybňuje především nedostatečnou práci Rudinské s prameny. Mnoho materiálů, které Blažek Rudinské poskytl, režisérka prý vůbec nepoužila. Na vědomou spolupráci Wonky s StB podle něj není dostatek důkazů. Zároveň však Wonkovi kontakty s příslušníky StB (například se Zdeňkem Špulákem, jenž měl ve filmu vystupovat) nevylučuje. „Existují svědectví příslušníků StB, že se ho snažili získat ke spolupráci a že byl ochotný,“ uvedl Blažek.

Rudinská prostřednictvím dokumentu podle Blažka jen rozšiřuje různé dehonestační útoky. „Paní režisérka, možná z počátku s dobrými úmysly, nakonec končí tím, že hystericky hledá různé argumenty, aby dokázala, že Pavel Wonka byl komunistický spolupracovník,“ řekl ještě v roce 2014 Blažek.

Výrobu filmu provázely urážky a podplácení

Dobré úmysly již dávno nehledá Jiří Wonka, který v souvislosti s natočením filmu už podal řadu žalob a nyní ji chystá i na Rudinskou. „Režisérka Libuše Rudinská tímto filmem znevážila život a smrt Pavla Wonky. Hází špínu na ty, co se v době totality dokázali postavit na odpor a dokázali říci režimu pravdu do očí. Jsem rád, že Česká televize dokument neodvysílala,“ řekl pro Echo24.cz starší bratr Pavla Wonky.

Podle jeho vlastních slov režisérka Rudinská při tvorbě filmu dělala podrazy, lhala a všem sprostě nadávala. „Více než 20 svědectví do dokumentů vůbec nezařadila a dokonce 50 tisíci korun jednoho z bývalých příslušníků StB uplácela, když bude mluvit proti Pavlu Wonkovi,“ uvedl dále pro Echo24.cz bratr Pavla Wonky Jiří.

Dokument byl poprvé představen 25. října 2014 v Jihlavě a vášnivá debata kolem něj neutichá ani po dvou letech. Vše navíc provází i mnoho osobních sporů, hádek a urážek mezi Wonkou a Rudinskou.

Sám Blažek odmítá, že by stál na jakékoliv straně sporu. "Nejsem na straně toho či onoho, jen jsem před dvěma lety prostě nemlčel k rozšiřování pomluv," dodal pro Echo24.cz po zveřejnění článku s tím, že nechce být s Rudinskou dáván do jedné roviny. "Nelíbí se mi, že mne dáváte do jedné roviny s paní, která na mne napsala tři udání zaměstnavateli a posílala mi vulgární SMS zprávy. Ja jsem nic z toho nedělal," dodal pro Echo24.cz historik Petr Blažek.

ČT nemá cenzuru zapotřebí

Podle slov Libuše Rudinské byl film vytvořen čistě na tom, co je v archivech, nikoliv na jejím osobním postoji. „Ten film zastavil Jiří Wonka, který od revoluce napíná síly, aby vybudoval kult osobnosti svého bratra čistě za účelem vlastního prospěchu. Ale stojí ho to hodně sil. Musí hlídat úplně všechno, například podává neustále na někoho trestní oznámení a žaloby, zastrašuje a šikanuje,“ komentovala neodvysílání dokumentu Českou televizí pro Echo24.cz režisérka Rudinská.

„Uvedení tohoto dokumentu v ČT, která nemá zapotřebí dělat cenzuru, by uvolnilo ruce lidem ve Vrchlabí a Wonkovi by sebralo sílu lidem otravovat život. To on nemůže dopustit," dodává dále Libuše Rudinská s tím, že již nyní čelí mnoha žalobám za strany Jiřího Wonky a to jen proto, že se podle jejích slov snažila ukázat druhou tvář Pavla Wonky.

Rudinská dostala 570 tisíc od státu

Natáčení dokumentu je o to zajímavější, že Rudinská si zažádala o finance za Státního fondu kinematografie. Jméno filmu bylo však jen Pavel Wonka a až později bylo přidáno "se zavazuje". „Na tento dokument byla poskytnuta dotace na výrobu v roce 2012 ve výši 470 000,- Kč a to ještě ze „starého“ Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie a pak v roce 2014 z „nového“ Státního fondu kinematografie na distribuci ve výši 100 000,- Kč,“ potvrdila v úterý serveru Echo24.cz ředitelka fondu Helena Bezděk Fraňková.

Čtěte více: Z Wonky Fučík? Pokus o zbourání legendy

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články