‚Rusy máme rádi. Ale u nich doma, ne tady na Krymu‘

Pod ruskou nadvládou

‚Rusy máme rádi. Ale u nich doma, ne tady na Krymu‘NOVÉ
Mustafa a Safinar Džemilevovi Foto: FOTO: Wikimedia Commons/Katarzyna Czerwińska
1
Svět
Echo24
Sdílet:

„Mysleli jsme si, že nás deportují, nebo rovnou zabijí. Zvolili ale jinou taktiku,“ říká o ruských okupantech Safinar Džemilevová. Jejího manžela a vůdce krymských Tatarů Mustafa Džemileva fakticky vyhostili, ona ale na anektovaném poloostrově dál zůstává. Byť se Rusové snaží komunitu rozvrátit a ztěžují jejím členům život, jak se Džemilevová svěřila Rádiu Svobodná Evropa (RFE/RL).

Zhoršení životních podmínek na Krymském poloostrově mělo podle ní vyvinout na tatarskou menšinu tlak a přimět její příslušníky, aby místo opustili. Krymští Tataři si dlouhodobě stěžují nejen na národnostní, ale také na náboženský útlak. „Chtěli, aby lidé odešli sami a ochránili tak své děti,“ říká. Ve skutečnosti toho prý dosáhli jen u malého procenta. „Většina z nás sedí a čeká,“ líčí tamní život Džemilevová.

Pokud se někdo z krymských Tatarů pokusí o vzdor, tak se o všem dozví ruská bezpečnostní služba FSB. Podle Džemilevové totiž mají v komunitě informátory. Hledají je mezi lidmi, kteří se v minulosti dostali do křížku se zákonem. „Mají na ně páku, mohou je využít pro nejrůznější účely,“ dodává. Mimo jiné i k tomu, aby lidi rozdělili.

Džemilevová stála dříve v čele nevládní organizace, která se zasazovala o práva krymskotatarských žen. Společnost se ale odmítla nahlásit u ruských úřadů, a její činnost proto ustala. Před několika dny musela ukončit své vysílání také televizní stanice ATR, která jako poslední vysílala v jazyce krymských Tatarů. Registrovat se musela všechna média, ale úřady prakticky ve všech případech žádosti zamítly.

Čtěte také: Rusko zrušilo poslední televizi Krymských Tatarů

Manželka Mustafa Džemileva, který je členem ukrajinského parlamentu, dále hovořila o tom, jak vyhoštění jejího manžela z poloostrova probíhalo. „Prostě ho sem nepustili. Nějací muži se zbraněmi a v maskách. Nebylo jim vidět do obličeje,“ popsala žena. Přitom podle ní neproběhlo žádné vyšetřování nebo soud. Ona sama v současné době žije ve městě Bachčisaraj, kde pobývá početná menšina krymských Tatarů.

Při rozhovorech lidí se podle Džemilevové často stočí řeč k jediné otázce: kdy odejdou? „Rusko má samo o sobě problémů dost, Krym je pro ně zátěží,“ řekla s odkazem na padající hodnotu ruského rublu. Proti samotným ruským obyvatelům prý místní lidé nic nemají. „Máme je ale rádi u nich doma, v Rusku. Ne na Krymu,“ dodala.

Čtěte také:

Rusko porušuje na Krymu lidská práva, uvádí česká diplomacie

Tatary nikdo neunáší, bojují v Sýrii, tvrdí krymský premiér

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články