Pacienti po útoku hořeli přímo v postelích

Útok na nemocnici

Pacienti po útoku hořeli přímo v postelíchAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Doktor Šafík Musádik polyká slzy, když vzpomíná, jak na nemocnici v afghánském Kunduzu v sobotu dopadly bomby, které zabily jeho kolegy snažící se zachraňovat životy lidí zraněných na kterékoli straně konfliktu svírajícího zemi, píše AFP. Zdravotní bratr Lékařů bez hranic Lajos Zoltan Jecs popsal, jak po útoku hořeli pacienti nemocnice přímo na postelích.

Při náletu na nemocnici vedenou humanitární organizací Lékaři bez hranic (MSF), z nějž jsou obviňovány Spojené státy, zahynulo nejméně 19 lidí. Jde přitom o jediné zdravotnické zařízení v celé severovýchodní oblasti Afghánistánu, které se dokáže vypořádat se závažnými zraněními.

„Snažili jsme se nahlédnout do hořících budov. Neodkážu popsat, co jsem viděl uvnitř. Slovy tu hrůzu nelze vyjádřit. Na jednotce intenzivní péče hořelo šest pacientů přímo v postelích,“ popisuje zdravotní bratr Lékařů bez hranic Lajos Zoltan Jecs útok na traumacentrum v Kunduzu.

Bombardování, které následovalo poté, co ozbrojenci Talibanu zaútočili na Kunduz a podařilo se jim ho obsadit, změnilo část nemocnice na kouřící trosky. Lékaři i pacienti, kteří přežili, se nyní snaží překonat šok.

„Byl jsem v nemocnici, pracoval jsem dlouho do noci s dalšími doktory, abychom se postarali o čím dál tím větší počet pacientů s válečnými zraněními,“ dodal afghánský doktor Musádik. „Najednou nás zasáhla hromová exploze a my měli pocit, jako by spadlo nebe. „Nemůžu uvěřit, že všichni ti oddaní lékaři, kteří pracovali dnem i nocí, aby zachránili životy lidí, jsou teď pryč.“

Podle informací MSF bylo v době útoku v nemocnici zhruba 105 pacientů a jejich blízkých, stejně jako více než 80 zahraničních a místních zaměstnanců MSF.

Všudypřítomná zkáza

„Dopadly bomby, a pak jsme slyšeli, jak kolem krouží letadlo,“ řekl Heman Nagarathnam, šéf programů MSF v severním Afghánistánu. „Nastala krátká pauza, a pak dopadly další bomby. A to se opakovalo znovu a znovu. Lidé, kteří mohli, se rychle schovali do dvou bunkrů nemocnice. Ale nepohybliví pacienti utéct nemohli a uhořeli na svých postelích,“ dodal.

Americký prezident Obama v sobotním tiskovém prohlášení popřál všem pozůstalým upřímnou soustrast. Zároveň oznámil, že ministerstvo obrany zahájilo vyšetřování, které má s konečnou platností určit, k čemu přesně v nemocnici Lékařů bez hranic došlo. Úplně se k incidentu vyjádří až na základě výsledků tohoto vyšetřování. Zatím sdělil jen, že on i jeho žena, na pozůstalé i zemřelé myslí a modlí se za ně.

Nemocnice MSF v Kunduzu je klíčovým zdravotnickým zařízením poskytujícím naději na přežití civilistům chyceným do pasti sílícího víru násilí v době masivní ofenzivy Taibanu v provincii Kunduz. Toto zdravotnické zařízení pracovalo daleko nad rámec své kapacity, aby ošetřilo všechny pacienty zraněné při bojích o město.

I po útoku projevili lékaři nezlomného ducha a obnovili operace na improvizovaném sále zřízeném v nepoškozené části nemocnice. „Jsme lékaři. Zachraňujeme životy lidí. Nikdy by mě nenapadlo, že se sami staneme terčem,“ řekl Musádik.

„Někteří moji kolegové byli příliš šokovaní, jen plakali a plakali. Snažil jsem se některé povzbudit, aby mohli pomáhat. Pokoušel jsem se jim dát na práci něco, na co by se soustředili a co by jejich myšlenky odvedlo od vší té hrůzy,“ popsal Zoltan Jecs z Lékařů bez hranic nastalou situaci. „Někteří ale byli v takovém šoku, že nemohli nic dělat. Není lehké vidět dospělé muže, vlastní přátele, jak neovladatelně pláčou.“

Sazemi zčernalá vybombardovaná budova byla po útoku plná pachu ohořelého masa a některá těla byla spálená k nepoznání, řekl Kiamuddín, který používá jen jedno jméno. „Byl jsem v šoku, zlomený a zhroucený, když jsem tam vešel,“ dodal jednatřicetiletý prodavač, jehož soused byl při náletu zabit.

Čtěte také: Nálet na lékaře se nedá omluvit, říká OSN na adresu USA

‚Teroristé byli zabiti, ale ztratili jsme i doktory‘

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články