Musí o nás Europol vědět vše? Od europoslanců má nové pravomoci

Proti teroru, nebo slídilství?

Musí o nás Europol vědět vše? Od europoslanců má nové pravomociNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Když evropský parlament schválil nové pravomoci pro boj s terorismem a počítačovým zločinem, argumentoval nedostatkem spolupráce při útocích v Bruselu a Paříži. Mnozí poslanci však poukazují na možná zneužití dat a na represe.

Europoslanci ve Štrasburku schválili normu, která posílí koordinaci mezi členskými státy a Evropským policejním úřadem. V debatě upozorňovali na rostoucí hrozbu islámského terorismu i na nedávný průzkum veřejného mínění, podle kterého si 82 procent občanů EU přeje častější zásahy proti teroristům.

„Nedávné útoky znovu prokázaly, že teroristé pracují bez ohledu na hranice a bezpečnostní složky se této skutečnosti musí přizpůsobit,“ řekl pro Echo24.cz europoslanec Pavel Telička, který spolu s dalšími delegáty za ANO novou normu podpořil.

Zazněly ovšem i kritické hlasy, které poukazují na nebezpečnou centralizaci policejní moci: „„Z Europolu se stane nebezpečný Velký bratr, který na nás bude vědět vše,“ říká například český europoslanec Petr Mach ze strany Svobodných.

Poukazuje na další nebezpečnou koncentraci údajů jako jsou čísla a stavy kont, jména, adresy, údaje o autech, pohybu a návycích evropských občanů. Taková data může Europol předávat i soukromým firmám a mezinárodním organizacím a jsou třetími stranami zneužitelná.

„Nařízení umožní odstraňování účtů na sociálních sítích a třetí země i USA budou vědět, co děláme. Europol se změnil na novou represivní agenturu,“ varoval také řecký europoslanec Sotirios Zarianopulos.

I další skeptici pochybují o dostatečném dohledu Evropského inspektora ochrany údajů a poukazují na stávající roli Interpolu, kterou jako by evropská bezpečnostní agentura Europol chtěla nahradit.

Europol se zaměřuje na boj s různými druhy zločinu: pašováním drog, ilegálními přistěhovaleckými sítěmi, obchodováním s lidmi, dětskou pornografií, mezinárodními krádežemi vozidel, kyberkriminalitou, praním špinavých peněz a paděláním eura.

Založen byl založen v 90. letech a teprve v roce 2010 se stal plnohodnotnou agenturou Evropské unie. Sídlí v nizozemském Haagu a má přes 900 zaměstnanců.

Čtěte také: V Německu se loni ztratily tisíce nezletilých migrantů

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články