Post amerického velvyslance v ČR stál i milion dolarů

Lukrativní místa za peníze straně

Post amerického velvyslance v ČR stál i milion dolarůNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Za štědrý příspěvek do stranické pokladny lukrativní post. Taková praxe, kterou prováděli američtí Republikáni už v devadesátých letech, uplatňuje i Demokratická strana. Podle informací populárního serveru Zero Hedge, který sleduje propojení finančního světa s politikou, získali takto místo velvyslance v Praze Andrew Schapiro nebo jeho předchůdce Norman L. Eisen.

Mezi významné přispěvatele amerických Demokratů zařadil server Andrewa Schapira, který se stal velvyslancem USA v České republice v září 2014. Straně daroval 722 tisíc dolarů. Mezi největší donátory se umístil také Norman L. Eisen, který působil v Praze jako velvyslanec od ledna 2011 do srpna 2014. Přispěl dokonce částkou 1 264 900 dolarů.

Pro nejvýznamnější dárce byla ve velké míře odměnou za příspěvek funkce velvyslance, výjimkou ale nebyly ani vysoké posty v americké administrativě.

1. Matthew Berzun – velvyslanec ve Velké Británii (3 503 080 dolarů)
2. Julius Genachowski – předseda Federální komise Spojených států amerických pro komunikaci (3 494 919 dolarů)
3. Frank Sanchez – post na ministerstvu obchodu (3 415 000 dolarů)
8. Kirk Wagar velvyslanec v Singapuru (2 330 000 dolarů)
9. Alan Solomont – velvyslanec ve Španělsku (2 328 500 dolarů)
11. John Roos – velvyslanec v Japonsku (2 030 150 dolarů)
13. Nicole Avantová – velvyslankyně na Bahamách (2 008 550 dolarů)
17. Don Beyer – velvyslanec ve Švýcarsku (1 733 169 dolarů)
21. Don Gips – velvyslanec v Jihoafrické republice (1 547 100 dolarů)
31. Norman Eisen – velvyslanec v České republice (1 264 900 dolarů)
84. Andrew Schapiro – velvyslanec v České republice (722 tisíc dolarů)

Server zároveň upozornil na to, že tyto informace mohly uniknout v rámci kybernetické války s Ruskem a odkazují na hackera, který si říká Guccifer.

Guccifer 2.0 si přisvojil přezdívku rumunského hackera Marcela Lehela Lazara, který byl v září odsouzen na čtyři roky do vězení, ale ve skutečnosti s ním nemá nic společného. Jedná se s největší pravděpodobností podle názoru řady amerických firem v oboru počítačové bezpečnosti o skupinu ruských hackerů. Jejich dokumenty zprostředkovává veřejnosti organizace WikiLeaks.

Poslední dávka dokumentů obsahuje vedle strategických dokumentů demokratické prezidentské kampaně právě seznam dárců Demokratů za poslední léta. Dokumenty obsahují osobní informace včetně e-mailů, telefonních čísel a čísel kreditních karet, a to i u drobných dárců.

Obsahují také přehled největších dárců Demokratické straně, jejím prezidentským kampaním a spolupracujícím organizacím. Mnozí z nich byli jmenováni do státních funkcí, zejména funkcí velvyslaneckých.

V USA je to praxe stará desítky let. Od sedmdesátých let se poměr kariérních a politických velvyslanců pohybuje okolo 70% ke 30%. V prvním Obamově volebním období bylo politicky jmenovaných velvyslanců, tedy zpravidla finančních přispěvatelů, 37 procent. V druhém období se podíl blíží 50 procentům. Řada z jeho nominantů postrádala byť minimální kvalifikaci, například hoteliér nominovaný na velvyslance v Norsku při schvalování v Senátu nevěděl, že Norsko je království, a jednu ze stran norské vládní koalice označil za extrémistickou.

Mezi finančními přispěvateli a politicky napojenými lidmi je zájem především o lokality považované za příjemné a nenáročné, místa jako Bahamy nebo západní Evropa, kde je podíl politických velvyslanců až 70 procent. Praha se tedy zřejmě těší dobré pověsti – z osmi amerických velvyslanců v ČR od roku 1992 byli jen dva kariérní diplomaté, zbývající byli politicky jmenovaní a zpravidla finančně přispívali politikům.

Čtěte také: Korupce? Kdepak, Obamu podporuju od studií, vzkazuje Schapiro Zemanovi

‚Pokrytecký Schapiro.‘ Zeman nařkl amerického velvyslance z korupce

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články