CIA: Špehovali jsme počítače Senátu. Omlouváme se

CIA: Špehovali jsme počítače Senátu. Omlouváme se 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan se omluvil představitelům Senátu za to, že jeho podřízení špehovali počítače senátních vyšetřovatelů. Oznámila to sama CIA. Aféra propukla v březnu, kdy předsedkyně senátního výboru pro zpravodajské služby Dianne Feinsteinová veřejně obvinila CIA, že protiprávně pronikla do speciální počítačové sítě Kongresu, která se používá při vyšetřování výslechových metod CIA a tajných věznic pro podezřelé z terorismu.

Ředitel CIA Brennan obvinění popřel a prezident Barack Obama mu záhy vyjádřil důvěru. Brennan nicméně požádal generálního inspektora agentury, aby podezření senátorky prověřil. ,,Ředitel Brennan byl vyrozuměn o výsledcích vyšetřování generálního inspektora, které vedlo k názoru, že někteří zaměstnanci CIA nerespektovali dohodu uzavřenou mezi výborem (pro zpravodajské služby) a CIA,“ uvedl mluvčí CIA Dean Boyd v komuniké. Brennan podle něj vyrozuměl vedení výboru a omluvil se za konání svých podřízených.

Současně nařídil další vyšetřování v rámci CIA, které povede bývalý senátor Evan Bayh, předchůdce Feinsteinové. Toto vyšetřování by mohlo vést ke kázeňskému potrestání pětice provinilých zaměstnanců, dvou právníků a tří počítačových techniků. Ti na základě části odtajněné zprávy generálního inspektora CIA nejen pronikli do počítačů Senátu, ale také četli elektronickou poštu vyšetřovatelů.

Čtěte také: Polsko pomohlo CIA, porušilo tím lidská práva, rozhodl soud

Tříleté senátní vyšetřování výslechových metod CIA v éře bývalého prezidenta George Bushe mladšího, které kritici označují za mučení, vyústilo ve zprávu o rozsahu 6 300 stran, kterou výbor projednával za zavřenými dveřmi, nicméně poznatky senátorka Feinsteinová označila za otřesné. Drsné výslechy, včetně simulovaného topení, prý nevedly k žádnému podstatnému průlomu v boji s terorismem. Zpráva ještě nebyla odtajněna.

Sdílet:

Hlavní zprávy