Italské vesnice vítají uprchlíky. Zachraňují je před zánikem

Uprchlická krize

Italské vesnice vítají uprchlíky. Zachraňují je před zánikemNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Do Evropy proudí stále více uprchlíků z Afriky a Blízkého východu a dříve vstřícné státy je přestávají akceptovat. Najdou se však i výjimky. Jednou z nich je malá italská vesnice na Sicílii pro kterou mladí migranti znamenají nejen přínos, ale i záchranu, a proto je u sebe srdečně vítá.

Mezi pláněmi pokrytými olivovníky a pistáciovými stromy pod stínem skalního masivu se v italské Sicílii nachází malá vesnice jménem Sutera. Ta v posledních několika letech zažila rapidní úbytek svého obyvatelstva. Od roku 1970 klesl počet lidí ve vesnici z 5 na 1,5 tisíce. Školy a školky začaly být prázdné, obchody zavřené a pole neměl kdo obdělávat. 

Pak se v minulém a předminulém roce do Evropy začalo dostávat stále více lidí prchajících z válečných oblastí Sýrie a dalších zemí hledajících azyl a druhou příležitost na nový život. Drtivé množství migrantů končilo právě v Itálii, která jejich nápor dlouhodobě není schopná zvládat a města v zemi uprchlíky spíše nevítají. 

Přívalu migrantů se rozhodla malá vesnice využít k tomu, aby úplně nezanikla a díky uprchlíkům, které do vesnice starosta a radní pozvali, pomalu zažívá nárůst obyvatelstva a celkové zlepšení.

,,Vždy jsme byli pohostinné město. Naše jméno pochází ze starověké řečtiny a znamená spásu. O dva tisíce let později se naše město  vrací k znovuobjevení své pohostinnosti a poskytuje domov rodinám prchajícím před válkou,“ řekl deníku Time starosta vesnice Giuseppe Grizzanti.

Před příchodem uprchlíků byla více jak polovina domů v Suteře prázdná a bylo zde velké množství neobsazených pracovních míst. Mladí lidé z vesnice odcházeli do Německa a Anglie a starší obyvatelé postupně umírají, důsledkem čehož úmrtnost přesáhla porodnost. ,,Sutera se začala vytrácet. Díky uprchlíkům máme nyní možnost město oživit,“ řekl starosta.

Uprchlíci začali postupně prázdné domy osidlovat, jejich děti chodí a znovu naplňují školy a školky. Z přívalu lidí začaly také benefitovat nejrůznější obchody a služby.

,,Tady jsem našel svůj klid. Přišel jsem do Sutery minulý říjen ze státu Edo v Nigérii. Po Nigérii jsem nějaký čas žil v syrském Benghází, kde jsem dělal číšníka a řidiče. Když přišla válka, ve městě jsme uvízli. Hned jak to bylo možné jsme se ženou unikli lodí do Evropy, sem na Sicílii,“ řekl deníku jeden z příchozích uprchlíků, 39 letý Alex Ukunboru, který se ženou žije v prostorném domě.

Vesnice je schopná poskytnout domov desítkám lidí díky penězům od Evropské unie, která jim na čas než si najdou práci dává částku z které mohou přežít. Někteří si již práci našli, například ve vesnických restauracích. Po vzoru Sutery se začaly chovat i další italské vesnice a uprchlíky vítají.

Čtěte také: Německo denně přijme 2000 uprchlíků, odmítá jich 200

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články