Zpověď unesené jezídky: Už dávno zabili mé tělo, duši ne

VE SPÁRECH ISLÁMSKÉHO STÁTU

Zpověď unesené jezídky: Už dávno zabili mé tělo, duši nePŘÍBĚH 1
Svět
Echo24
Sdílet:

„Prosím vás, nezveřejňujte mé pravé jméno. Hrozně se stydím za všechno, co mi udělali,“ říká sedmnáctiletá Mayat jezídského původu (smyšlené jméno) reportérovi italského deníku La Repubblica Pietrovi Del Re. Bojovníci Islámského státu (IS) dívku drží již přes měsíc společně s dalšími čtyřiceti ženami.

„Jsou to lidé bez srdce, neušetří ani ty nejmenší děti. Zachází s námi jako s otroky. Když se pokoušíme odporovat, zbijí nás. Často si přeji, aby mě ubili k smrti,“ popisuje Mayat hrůzy, které zažívá. V rozhovoru se sama označí za sexuální otrokyni. „Když se pokoušíme odporovat, zbijí nás. Často si přeji, aby mě ubili k smrti,“ dodává ve své výpovědi.

Do zajetí Islámského státu se sedmnáctiletá jezídka společně s dalšími čtyřiceti ženami dostala v neděli 3. srpna, kdy Islamisté obsadil irácké město Sindžár. Tehdy pod hrozbou smrti nebo konverze k Islámu vytlačili desítky tisíc jezídů na horu u města. Ti raději zvolili smrt na dehydrataci než v rukou extremistů.

Čtěte více: Jezídi jsou stále uvězněni na Sindžáru, ukazují satelity

Bojovníci za Islámský stát s unesenými dívkami odjeli do vesnice nedaleko města Mosul a odebrali jim všechny osobní věci, aby nemohly nikoho kontaktovat. Později však svou strategii přehodnotili. Dívkám vrátili mobilní telefony a nyní je nutí pravidelně informovat rodiny o tom jaká zvěrstva se na nich muži dopouští. Aby tak trpěly ještě více. Rodiče Mayat se však rozhodli tuto příležitost využít jinak a předali dceřino číslo reportérovi deníku La Repubblica.

Pokoje hororu

Ta mu pak svou lámanou angličtinou, kterou se učila kvůli budoucím pracovním příležitostem v Evropě, vyprávěla o životě v zajetí Islámského státu. „Nazývají nás bezvěrci. Nevyznáváme totiž Islám. Proto jsme podle nich jejich majetkem, válečnou kořistí. Říkají, že jsme jako kozy, které si koupili na trhu,“ říká Mayat. Ty největší násilnosti se mají dít v nejvyšším patře domu, ve kterém dívky ozbrojenci ukrývají. „Jsou tam tři pokoje. Pokoje hororu,“ svěřuje se. Dle jejích slov jsou některé dívky zneužívány i třikrát denně.

Čtěte více: Konvertovat a vdát se za džihádistu. Volba unesených žen

„Jedna moje část touží po smrti, další stále doufá, že budu zachráněna a znovu se setkám se svými rodiči. Pokud však tyto muka někdy skončí, můj život bude již navždy poznamenám tím, co jsem tady prožila. I když přežiji, nedokážu si představit, jak to všechno vymažu z hlavy,“ říká Mayat. Velké naděje na osvobození Mayat vkládá v kurdské ozbrojené milice Pešmerga, které spolupracují s americkými vzdušnými silami. Naopak se nedomnívá, že by měla takové štěstí a jednou byla vyslána na trh s bílým masem, kde by ji „zakoupil“ a vysvobodil pracovník OSN. V poslední době se jedná o úspěšnou taktiku, jak dostat unesené ženy ze zajetí.

Tři tisíce žen za dva týdny

Prozatím se však problém příliš řešit nedaří. Během pouhých dvou týdnů se Islámskému státu povedlo unést přes tři tisíce žen. „Pro bojovníky mají být jakousi „odměnou“ za nasazení v boji,“ píše Huffington Post s odkazem na odborníka na Blízký východ Haleha Esfandiariho.

Čtěte více: Obama chystá tři roky boje proti Islámskému státu

K situaci se vyjádřili i představitelé Amnesty International a OSN. „Silně odsuzujeme tyto barbarské činy, kterých se IS dopouští. Rádi bychom připomněli všem ozbrojeným skupinám, že sexuální násilí a porušování lidských práv může být posuzováno jako válečný zločin a zároveň jako zločin proti lidskosti,“ říká Nikolaj Mladenov, představitel mise OSN v Iráku.

Podobné výhrůžky však Mayat ani ostatním ženám v zajetí prozatím nepomohly. Islámský stát se jich nebojí. Sama mladá jezídka říká: „Myslí si, že jsou neporazitelní. Považují se za supermany.“

Sdílet:

Hlavní zprávy