ČSSD ostřeluje církve nápady na osekání restitucí

církevní restituce

ČSSD ostřeluje církve nápady na osekání restitucí 1
Domov
Sdílet:

Vyjednávání o změně církevních restitucí skončila neúspěšně a tak sociální demokraté vyvíjejí stále větší tlak, který má církve donutit k revizi jejich dohody se státem. A pokud nesvolí, hrozí jim ČSSD zdaněním či povinným zveřejňováním smluv na internetu. Církve zatím mají ve vládě silného spojence: jejich ostřelování opakovaně odmítá KDU-ČSL.

Zatím první legislativní snaha o zásah do uzavřených dohod o církevních restitucích poslancům ČSSD nevyšla. Vláda ve středu kvůli rozdílným názorům koaličních stran zaujala pouze neutrální stanovisko k jejich návrhu, aby Státní pozemkový úřad a další instituce získaly půlrok navíc na posouzení církevních žádostí o navrácení majetku. Poslanci přitom potřebovali, aby norma získala v koalici silnou podporu a prošla schvalováním co možná nejrychleji.

„Zpochybňování zákona jako takového, ať již otázkou zdanění nebo otázkou mixu církve jednou jako veřejnoprávního a jindy jako soukromoprávního subjektu, se nám zdá naprosto mimo seriózní diskuzi,“ říká za duchovní Tomáš Holub.

Proti návrhu vystupovali lidovci. Jejich ministr zemědělství Marian Jurečka ve středu potvrdil, že pozemkovému úřadu od května přidal na vyřizování žádostí 130 nových úředníků a dodal, že jedná s církvemi o tom, aby byly shovívavé, pokud by se úřadům nepodařilo včas vyřídit všechny jejich žádosti. Půlroční prodloužení lhůty tak prý není potřeba. Církve už si na pomalé vydávání majetku stěžují dnes.

Čtěte také: Pozemkový úřad nabírá 130 nových úředníků

Sociální demokraté ale stále častěji mluví o změnách, které by církve zasáhly mnohem více. Ze strany zaznívají návrhy na zdanění finančních náhrad, které církevní subjekty dostávají za nevydaný majetek. ČSSD také zvažuje, že by stát měl u vydaného majetku předkupní právo. A na poslední schůzi ústavně-právního výboru sněmovny zase zazněl od socialistů nápad zařadit církve do registru smluv. Smlouvy, které by pak uzavíraly, by nabyly platnosti až okamžikem svého zveřejnění na internetu.

Čtěte komentář: ČSSD hledala své solární barony a našla je v církvích

Jak ve středu potvrdil šéf ústavně-právního výboru Jeroným Tejc, pokud nedopadne jednání s církvemi, ČSSD už má v záloze řadu variant, jak restituce korigovat. To ale duchovní samozřejmě odmítají.

Jde o absurdní návrhy, tvrdí církve

„Zpochybňování zákona jako takového, ať již otázkou zdanění nebo otázkou mixu církve jednou jako veřejnoprávního a jindy jako soukromoprávního subjektu, se nám zdá naprosto mimo seriózní diskuzi,“ reagoval pro ECHO24.cz generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub a dodal: „Vnímáme to jako absurdní návrhy, které mají pouze politický podtext.“

I tady nacházejí církve zastání v KDU-ČSL. Jednání, které zástupci duchovních vedli s ČSSD a hnutím ANO totiž skončila takřka bez výsledku a vyjednávání se mělo posunout na vládní úroveň. Jenže zatímco církve chtěly diskutovat pouze o budoucí spolupráci se státem, premiér Bohuslav Sobotka plánoval na schůzkách znovu otevřít spornou revizi církevních restitucí. To ale lidovci odmítli, podle jejich názoru už není o čem jednat, pokud na to nepřistoupí samy církve. Jejich zdanění či zařazení do registru smluv by tak dokonce mohlo odstartovat koaliční roztržku.

Ostřelování církevních subjektů za strany ČSSD a její pokusy změnit současnou podobu církevních restitucí jsou ale pochopitelné. Pro sociální demokraty byla revize dohody uzavřené s duchovními vládou Petra Nečase jedním z hlavních předvolebních taháků. Samotný zákon byl navíc přijat jen po velkých obtížích a opakované kritice levicových poslanců i senátorů.

Stát má v rámci restitucí církvím vydat majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Dalších 59 miliard, navíc navýšených o inflaci, mají podle uzavřené dohody církevní subjekty dostat během 30 let. Zároveň jim ale stát bude v průběhu 17 let snižovat příspěvek na platy duchovních.

Sdílet:

Hlavní zprávy