Proč tak často mizí ajťáci? Případy pro konspirátory či psychology

záhadná zmizení

Proč tak často mizí ajťáci? Případy pro konspirátory či psychology 1
Domov
Sdílet:

Kauza v Norsku nalezeného českého programátora Michala P., o němž rodina několik let neměla žádné zprávy a který dříve pracoval pro ministerstvo vnitra, se podobá případům neznámo kam zmizelých mladíků z minulých let. Příběhy ajťáků, po nichž se slehla země, přiživují nejrůznější konspirační teorie, vysvětlení záhadných zmizení mohou být i banálnější.

Nadějný programátor Tomáš Kučera, jemuž okolí prorokovalo v oboru velkou budoucnost, oznámil jednoho srpnového dne roku 2007 svým rodičům v Liberci, že odjíždí do Prahy na zkoušku. Třiadvacetiletý student informatiky však do školy nikdy nedorazil. Nikdo dodnes neví, co se s ním stalo, stále je veden mezi pohřešovanými osobami.

„Když v televizi začali před týdnem popisovat toho Čecha nalezeného v Norsku, v mé ženě hrklo: To je přesně Tomáš! Ale pak ukázali fotku a poznali jsme, že to je omyl,“ vypráví Petr Krčmář, někdejší blízký kamarád zmizelého Kučery. Mladý ajťák Tomáš byl podle Krčmáře známý tím, že se třeba týden „zapomněl“, aniž dal rodičům vědět, a pak se ukázalo, že si „někde v klidu programoval“. Tentokrát ale o sobě nedal vědět už skoro sedm let. S jednou jedinou podivnou výjimkou.

Čtěte také: 'Vyšetřoval jsem hospodářskou kriminalitu, do Čech se bojím'

Dva měsíce po zmizení přišel Kučerovým rodičům e-mail poslaný přes turistický informační portál. „Zrovna jsem se dostal zas po dlouhý době k netu a jen tak se zas nedostanu. Škoda, nemám svý hesla k účtům, takže tohle je jedinej způsob, jak mě napadlo napsat, doufám, že to vyjde. Papa Tomáš.“ Podle IP adresy e-mail odešel z počítače nacházejícího se v USA poblíž Washingtonu, kdo ho psal ale není možné s jistotou určit. V prosinci 2007 kdosi (možná Kučera sám) vybral z bankomatu v Madridu menší částku z jeho účtu, ale po několika dnech ji tam zase vrátil. Od té doby se Kučera ani nikdo jiný jeho jménem už neozval.

Svědčil na policii, poté byl nalezen mrtev

Jiný programátor, devětadvacetiletý Michal Urban, se ztratil po cestě na obchodní schůzku v červnu 2009. V diáři měl pouze poznámku „16.30 – úvěr“. Před údajnou schůzkou ho ještě zachytila kamera v Praze na Pankráci. Ode dne zmizení čerstvého otce, který právě zkolaudoval rodinný dům, zůstal jeho mobilní telefon nedostupný a veškeré pátrání se doposud ukázalo jako bezvýsledné.

Několik týdnů před Kučerou zmizel další mladý počítačový expert, Vladimír Kavan, který rovněž trvale bydlel v Liberci a zpracovával databáze pro vývojáře Škody Plzeň. Ráno odešel ze svého pražského podnájmu a od té chvíle jako by se po něm země slehla. Jeho známí spekulovali o únosu. Až dva roky poté se na diskusním fóru objevil příspěvek, v němž člověk označující se za Kavanova bratra tvrdí, že Vladimír Kavan se marně ucházel o přijetí do cizinecké legie a od té doby se toulá Evropou.

Pětadvacetiletý ajťák Marek Schäferling z Prahy se ztratil v listopadu 2009 krátce poté, co měl odhalit při své práci podvodníka. Kriminalisté potvrdili, že těsně před zmizením v tomto případě svědčil na policii. Programátorova mrtvola byla nalezena na Kladensku v červnu následujícího roku. Policie případ uzavřela jako sebevraždu.

Na diskusních fórech se v souvislosti se zmizením některých IT expertů začaly rozvíjet konspirační teorie: Kavan i Kučera se údajně zajímali o záhadami opředený systém Ronja, který má sloužit k bezdrátové komunikaci v bojových podmínkách a políčila si na něj americká armáda. Nejdivočejší internetové spekulace hovoří o tom, že kdosi shromažďuje nadějné IT specialisty na utajeném místě, kde pracují na ještě utajenějším projektu.

V reálném světě se snadno ztratí

Konspirační linku přiživil i v norské závěji objevený Michal P. V tamní televizi tvrdil, že pracoval na jakémsi významném policejním případu, ale svou práci neodevzdal, protože měl z čehosi strach. Jeho kamarádi z rodného Havířova v médiích vzpomínali, že Michal P. se nikdy nezajímal o nic jiného než o počítače a dokázal se už jako mladíček nabourat do kterékoliv databáze.

Máme co do činění s českou obdobou kauzy Snowden nebo jde spíše o případ pro psychologa či psychiatra? Těmi ostatně podle odborníků mnozí mladí počítačoví experti jsou možná ve větší míře než jejich vrstevníci. „Jsou geniální ve svém oboru, ale v reálném světě se často nedokážou orientovat a snadno se v něm ztratí,“ říká psycholožka Kateřina Irmanovová. Podle ní se rodiče tohoto typu mladých mužů mezi 25 až 35 lety často obracejí na psychology, protože „vidí, že s nimi něco není v pořádku.“

Petr Krčmář, kamarád zmizelého ajťáka z Liberce Tomáše Kučery, teoriím o únosech příliš nevěří:. „Proč by si nějaká tajná organizace vybrala teprve třiadvacetiletého kluka?“ Krčmář nedává přednost žádné z možných spekulací. „Tomáš byl sice trochu podivín, měl rád fantasy a nechal by se třeba přemluvit, aby se nastěhoval do nějaké komunity hrající si na středověk, ale proč by o tom proboha nedal nikomu sedm let vědět?“

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz