Vyšší platy, bez eura, ale se zbraní v ruce. Realisté představili svůj program

Realisté jdou do voleb

Vyšší platy, bez eura, ale se zbraní v ruce. Realisté představili svůj programAKTUALIZOVÁNO
Petr Robejšek Foto:

 FOTO: Jan Zatorsky

2
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

Zvýšení platů učitelů na 40 tisíc korun, povinný vojenský výcvik, právo vlastnit zbraň, hmotná odpovědnost úředníků nebo definitivní odmítnutí eura. To jsou některé z „33 realistických kroků“ k lepší politice nově založené strany Realisté. Strana svůj program představila půl roku před sněmovními volbami, ve kterých chce získat 20 % hlasů.

Programovou konferenci Realistů zahájil svým proslovem její mentor a zakladatel Petr Robejšek. Zopakoval v něm tři pilíře strany, kterými jsou řád, hodnoty a metodika. Především metodiku podle něj současné politické strany přehlíží. „Metodika v politice není zvykem, protože jinak by nezavedly třeba nesmyslné EET,“ dodal Robejšek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Po Robejškovi vystoupil tajemník strany Michal Moroz, který uvedl, že se strana vymezuje vůči tradičním politickým stranám, které nazývá muzeální, a jejich faulům. Kritizoval je mimo jiné za to, že nabízí vize na několik let dopředu. „Například vize 2030. To slibuje strana, která tu po volbách ani nemusí být. Nebo pan premiér, který slibuje, že do roku 2035 budeme jezdit do Drážďan rychlovlakem rychlostí 200 kilometrů v hodině,“ dodal Moroz. Hnutí ANO zase označil za bezradnou stranu, protože se ptá voličů, o čem sní.

Moroz dále uvedl program Realistů, se kterým chce strana oslovit voliče před podzimními sněmovními volbami. „33 realistických kroků vpřed“ připravoval 11 pracovních skupin, které vznikaly několik let. „Nejintenzivnější práce probíhala během posledních 3 měsíců,“ řekl Moroz.

Rodina, národ a bezpečnost

Středobody programu Realistů jsou národ, rodina a bezpečnost. „Národní zájem je prvořadým principem, který musíme ctít při jakémkoliv politickém rozhodnutí,“ řekl Robejšek. Proto strana navrhuje změny v Ústavě. „Malé, ale klíčové pro zahraniční směřování české politiky,“ zdůraznil mentor strany. Do Ústavy proto chtějí doplnit ustanovení, že je Česká republika vlastí příslušníků českého národa a příslušníků národnostních skupin. Zavést chtějí také lidové veto, které má sloužit jako pojistka pro většinové voliče odmítnout nechtěné zákony.

V oblasti bezpečnosti chtějí Realisté zavést povinný tříměsíční vojenských výcvik pro muže a dobrovolný pro ženy, odmítnout nelegální migraci a zakotvit v Ústavě právo vlastnit zbraň. V rámci kapitoly, kterou Realisté nazývají právní stát, zase požadují zavedení hmotné odpovědnosti úředníků či zrychlení soudních řízení. „Dále se zavazujeme, že za každou novou normu zrušíme dvě existující normy,“ uvedl Moroz.

Podle Realistů je také klíčové, aby Česko jednou pro vždy odmítlo myšlenky na přijetí eura. „Budeme trvat na tom, aby česká vláda definitivně odmítla přijetí eura v jeho stávající podobě. Není to v našem národním zájmu,“ prohlásil Robejšek. Dalším cílem Realistů je zlepšení českého vzdělávání. Chtějí proto navýšit průměrný plat učitelů na základních a středních školách na 40 tisíc měsíčně nebo zavést povinnou výuku angličtiny od 1. třídy. Kriticky se Realisté staví proti nedávno zavedené inkluzi, kterou chtějí zrušit.

Za nejvýraznější změny pro rodiny si pak Realisté určili podporu zkrácených pracovních závazků, snížení důchodového pojištění pro pracující rodiny s dětmi a odpuštění tohoto pojištění pro pracující seniory. „Mění se role muže a ženy i ekonomická funkce rodiny. My se s tím nechceme smířit, a tak naše rodinná politika představuje soubor opatření pro podporu rodiny a současně i respekt k její autonomii,“ píše se v programu strany.

Robejšek věří v úspěch

Petr Robejšek také uvedl, že Realisté jsou nejrychleji rostoucí stranou. Pět měsíců od vzniku jim průzkumy přisuzují 2,6 %. „Málo o nás informují veřejnoprávní média, proto to je pro nás slibný začátek. V některých průzkumech ani nejsme uvedeni, respondenti si nás tam musí doplňovat. Podle našich průzkumů o nás ví asi 5 % lidí. U naděje, že dosáhneme na 20 %, zůstáváme. Kdybychom v to nevěřili, nestojíme tu,“ dodal.

Mentor strany ještě uvedl, s jakými „muzeálními“ stranami by Realisté po volbách případně spolupracovali. „Šli bychom do koalice se všemi stranami s výjimkou KSČM. A to z řekněme historicko-etických důvodů,“ doplnil. Realisté ode dneška začnou objíždět kraje a setkávat se s voliči při debatách. Na přelomu května a června plánují zveřejnit první lídry svých krajských kandidátních listin do podzimních voleb.

Politolog Petr Robejšek představil nově založenou stranu v listopadu 2016 s tím, že se profiluje jako pravicově konzervativní a chce hájit rodinu, bezpečnost a národní zájmy. Kandidovat chce už ve sněmovních volbách 2017. Volební potenciál odhaduje Robejšek na 20 procent. Chce získat hlasy voličů, kteří dosud nenašli na politické scéně stranu, s níž by se ztotožnili. Kromě toho chce oslovit i zklamané voliče pravicových stran a hnutí ANO, které se podle něj posouvá stále víc doleva.
Kromě Robejška se ve straně bude angažovat například profesor Jihočeské univerzity a bývalý ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení Vilém Kahoun, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR Jiří Horecký nebo ekonom a investor Pavel Kohout.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Realisté: Chceme 20 procent

Robejšek: A se mnou přijde přírodní zákon

Kritik EU politolog Robejšek zakládá novou stranu. Realisté

Babiš: Realisté jsou mi blízcí. Podle Kalouska jde o české AfD

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články