Památka UNESCO v ohrožení. Co islamisté nezničí, to prodají

Pevnost Hatra v ohrožení

Památka UNESCO v ohrožení. Co islamisté nezničí, to prodajíNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Islámský stát neohrožuje pouze lidské životy, ale také kulturní dědictví Mezopotámie. V Sýrii a Iráku ničí mešity, hrobky a jiné vzácné památky. Ředitel Iráckého národního muzea Kais Husejn Rašíd se bojí o městskou pevnost Hatra pocházející ze třetího století před naším letopočtem.

Místo na severu Iráku zapsané na Seznamu kulturního dědictví UNESCO mají islamisté v moci už několik měsíců. Podle CNN v něm skladují zbraně a munici, cvičí tam svoje stoupence a popravují zajatce.

Za obranými valy Hatry, kterou založili následníci Alexandra Velikého, kdysi stály chrámy a klenuté síně. Místo se podle některých historiků stalo centrem raného arabského království, k němuž mělo patřit i bájné skalní město Petra v Jordánsku. Hatra přečkala útoky Římanů, ale ve třetím století padla pod náporem královské dynastie Sásánovců.

„Jsou tam paláce, chrámy a sochy, Islámský stát žije mezi nimi. Obávám se, že udělají něco šíleného,“ řekl Rašíd pro CNN.

Co Islámský stát nezničí - jako například mosulskou mešitu proroka Jonáše nebo hrobku proroka Daniela - to podle dostupných informací prodává. Džihádisté se pravidelně na internetu chlubí fotkami, na kterých buldozery nebo exploze ničí některou ze svatyní či mešit.

Podle odborníků by to ale mohla být kamufláž organizovaná právě kvůli prodejům historických artefaktů, které se nacházejí uvnitř budov. Islamisté často odřezávají ze soch nebo reliéfů pouze hlavy, protože to jsou nejcennější části. 

UNESCO momentálně spolupracuje s Interpolem, aby se daly lépe podchytit prodeje chystané na černém trhu v sousedních zemích. Vzhledem k probíhajícím bojům je ale v podstatě nemožné zachránit památku předtím, než ji Islámský stát uřízne hlavu.

Čtěte také:

VIDEO: Islamisté rozmístili nálože a z mešity Jonáše zbyl jen prach

Sdílet:

Hlavní zprávy