Dilema v řádu sekund. Mají svědci zasáhnout proti útočníkovi?

Co s agresorem?

Dilema v řádu sekund. Mají svědci zasáhnout proti útočníkovi?NOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Nedávné napadení těhotné ženy v pražském autobuse, jíž se nikdo se spolucestujících nezastal, otevřelo otázku, jak by měli svědci v podobném případě postupovat. Zda zasáhnout či nezasáhnout, podle policie samozřejmě závisí na konkrétní situaci a míře možného ohrožení svědků, jiné kroky jsou však zřejmé: co nejrychleji zkontaktovat policii a zapamatovat si ne co nejpřesnější podobu útočníka. Obětem policie radí, aby požádali o pomoc konkrétní osobu. Zvyšuje se tak pravděpodobnost, že někdo na pomoc skutečně přispěchá.

„Svědci samozřejmě nic nezkazí tím, když budou volat policejní linku 158. To, zda se do incidentu zapojit i fyzicky, aby oběti pomohli, samozřejmě závisí na okolnostech,“ uvedl pro server ECHO24.cz mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Lidé by se tak neměli vystavovat riziku, že útočník otočí agresi proti nim. „Na druhou stranu, když někoho bude bít tak, že oběť bude na pokraji života a smrti, měli by svědci zasáhnout,“ dodal Daněk.

Policie nicméně radí, aby si svědci snažili zapamatovat co nejpřesnější popis útočníka a také to, jakým směrem po incidentu utekl. Mohou tím značně usnadnit následné pátrání po agresorovi.

O pomoc žádejte konkrétní osobu

„Když napadený potřebuje pomoci, je dobré se obrátit na někoho konkrétního. To z psychologického hlediska funguje lépe, než když oběť pouze neadresně volá o pomoc,“ doplnil Daněk. V takovém případě je pak mnohem vyšší pravděpodobnost, že někdo skutečně zareaguje a oběti pomůže.

Podobný postup, jak by měli svědci postupovat, radí také policejní psycholožka Ludmila Čírtková. Podle ní svědci útoku nevolí jen mezi vlastním aktivním zásahem ve smyslu pacifikování útočníka, anebo pasivitou. Mohou pomoci přinejmenším tím, že zavolají profesionální složky.

Když se takový incident stane ve veřejném prostředku, očekávají cestující, že by měl zasáhnout řidič jako „formální autorita“. „Jestliže někdo v dopravním prostředku ohrožuje druhé, měl by řidič vědět, co má dělat. Nemusí se vystavovat sám ohrožení, ale měl by vyrozumět policii,“ uvedla pro server ECHO24.cz.

Celý incident se odehrál minulé úterý v autobuse na Praze 4. Pachatel nejdříve po těhotné cestující požadoval mobilní telefon, údajně kvůli tomu, aby mohl zavolat své matce. Když mu však žena odmítla zařízení poskytnout, chytil ji za vlasy a několikrát udeřil zezadu do hlavy. Přestože celému incidentu přihlíželo několik cestujících, nikdo z nich napadené nepomohl.

Čtěte také: Policie dopadla muže, který v autobuse napadl těhotnou

Řidič autobusu o napadení podle výpovědi nevěděl, protože k němu došlo v zadní části vozidla. Žena útočníkovi následně unikla předními dveřmi, když autobus zabrzdil v zastávce. V neděli policie útočníka dopadla a obvinila z loupeže, od té doby je agresor ve vazbě.

Živá diskuze, jak postupovat v podobných případech, se otevřela například v roce 2006, když se pracovník TV Nova Michal Velíšek zastal na Karlově náměstí dívky, kterou útočník ohrožoval pistolí. Agresor pak zbraň obrátil proti samotnému Velíškovi a zabil ho. V roce 2014 došlo k podobné tragédii, když šestnáctiletý student přispěchal na pomoc spolužačkám ve žďárské střední škole napadeným psychicky nemocnou ženou. Kamarádky sice zachránil, ale sám skončil s bodnými zraněními, kterým následně podlehl.

 

Další zajímavé články najdete v Týdeníku Echo zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články