Berlínské multikulti. Vzniká kostel, mešita a synagoga v jednom

Všichni se mají modlit vedle sebe

Berlínské multikulti. Vzniká kostel, mešita a synagoga v jednomNOVÉ 2
Svět
Kristýna Novotná
Sdílet:

V Berlíně vzniká kostel, mešita a synagoga v jednom. Základní kameny ojedinělého projektu položili společně v polovině prosince evangelický kněz, imám a rabín. Modlitebna má být dokončena za několik let a vyjde na zhruba 43 milionů eur. Duchovní si od projektu slibují společný dialog a odbourání předsudků.

„Lidé různých vyznání se budou moci modlit vedle sebe a zapojit se do dialogu, a to nejenom s ostatními věřícími, ale i s členy městské světské populace. Tento dům bude domovem rovnosti, míru a usmíření,“ uvedl na stránkách House of One evangelický kněz Gregor Hohbeg. O položení základního kamene informovala agentura AP.

„Dům jednoty není určen jen pro Berlín, ale pochází odtud, protože Berlín je multikulturní město,“ řekl v propagačním videu rabín Tovia Ben-Chorin s tím, že idea společné modlitebny by se měla šířit zeměmi napříč světem. Podle imáma Kadira Sanciho se svatostánek stane místem, kde se rovnost všech náboženství stane skutečností.

Jeden svatostánek určený pro tři náboženství House of One (Dům jednoty) vyroste na Petriho náměstí v centru Berlína v místě, kde stál od 13. století jeden z prvních berlínských kostelů. Definitivně byl zdemolován během druhé světové války, v posledních letech bylo na jeho místě parkoviště. Vchod i vstupní hala uprostřed budovy budou pro všechny věřící společné, modlit se pak budou v oddělených prostorech.

Peníze na stavbu společné modlitebny shánějí náboženští představitelé na principu crowdfundingu od dárců, vybrali zatím okolo jednoho milionu eur. Přispět mohou věřící i ateisti, a to zakoupením cihly za deset eur. Maximální výše darů je pak jedno procento z celkové částky odhadovaných nákladů – duchovní se chtějí vyhnout případnému riziku ovlivňování fungování budoucího svatostánku.

Organizátoři projektu počítají s tím, že se budou slavit všechny svátky – křesťanské, židovské i muslimské. Chtějí také v budově pořádat nejrůznější kulturní akce, festivaly nebo studijní besedy. Setrvání ve svatostánku o kapacitě 380 lidí bude mít svá závazná pravidla, návštěvníci budou muset dodržovat základní ideologické principy jako je nenásilí, úcta k životu, solidarita nebo čestnost a rovnost.

Projekt společné modlitebny vznikl v roce 2010. Do architektonické soutěže o budoucí podobu budovy se přihlásila studia z celého světa, nakonec vyhrál návrh Wilfrieda Kühna z architektonického ateliéru Kühn Malvezzi.

Čtěte také: Emoce českých Vánoc pro jednou zas bez Adolfa Hitlera

V mešitě na záchodech se našly vepřové hlavy

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články