Rozpustit blok mě napadlo až na sněmu, přiznává Konvička

BPI NAHRADÍ INICIATIVA MARTINA KONVIČKY

Rozpustit blok mě napadlo až na sněmu, přiznává KonvičkaROZHOVOR
Martin Konvička. Foto: Foto: IvČRN
1
Domov
Vojtěch Beran
Sdílet:

Sobotní rozpad Bloku proti islámu (BPI) nebyl plánovaný, ale spontánní. Předseda Martin Konvička se pro něj rozhodl až na sobotním sněmu, když bylo jasné, že další fungování protiislámského spolku pod jeho vedením není možné. Dosavadní předseda BPI to uvedl v rozhovoru pro server ECHO24.cz s tím, že se ztráty svých příznivců kvůli neustálým změnám nebojí. Prý se teď upíná hlavně k činnosti nově založené Iniciativy Martina Konvičky.

V sobotu odpoledne se rozpadl Blok proti islámu, o pár hodin později jste oznámil založení Iniciativy Martina Konvičky. Velkou pozornost vzbudil už samotný název, který asociuje spíše nějakou nadaci než protiimigrační hnutí. Jak tento název vznikl?

Budu k vám naprosto férový – sám jsem z toho názvu trochu nesvůj. Ale bylo to přání delegátů, respektive účastníků zakládajícího shromáždění. Řeknu vám také, proč jsem nesvůj. V Holandsku existovalo uskupení, které bylo protiislámský zaměřeno, a mělo ve svém názvu jméno svého šéfa Pima Fortuyna. To bylo koncem 90. let a měli velice hezky nakročeno k volbám. Lídr toho hnutí byl ale v roce 2002 zastřelen. Proto jsem z toho trochu nesvůj.

Předpokládám, že po vleklých sporech uvnitř BPI jste o založení nové platformy přemýšlel už nějaký čas…

Rozhodně jsme neplánovali založit novou platformu – doufali jsme, že se situace v Bloku uklidní. Jak se ale ukázalo, některým členům šlo více o jejich osobní ambice než o antiislámskou činnost. Situace byla vyhrocená a v zásadě nám nic jiného nezbývalo. Opravdu to nebylo nějaké dlouhodobé plánování.

Tím asi narážíte na rozkol mezi „Konvičkovým“ křídlem a lidmi kolem místopředsedkyně Jany Volfové.

Ano. K vnitřním sporům už bych se ale nerad vracel. Vnímali jsme to tak, že ty vnitřní spory poškodily název Bloku a všechny nás mrzely. Myslím, že mrzely obě strany, ale tak se to prostě vyvinulo.

V tiskové zprávě, kde informujete o založení Iniciativy Martina Konvičky, zároveň uvádíte, že chcete bojovat proti islamizaci, a ne proti Janě Volfové. Nebojíte se ale, že kvůli neustálým přemetům ztratíte důvěru svých příznivců?

Já ten strach samozřejmě sdílím, ale podle mě rozhodne práce. To je tak vždycky. Jistě víte, že život není jenom růžový a občas přicházejí mraky, které zase přejdou…

Dobře. Chaotický rozpad Bloku ale nahnal vodu na mlýn vašim názorovým odpůrcům, kteří teď naznačují, že se chováte amatérsky. To vám nevadí?

Já jim tu radost přeji a rád bych jim vzkázal, že kdo se směje naposled, ten se směje nejlíp. Opravdu jim přeji tu zábavu a on je ten smích brzy přejde.

Pokud je pravda to, co říkáte, a iniciativa Martina Konvičky vznikla sama od sebe, znamená to, že rozpad Bloku nebyl plánovaný?

Já jsem si to (fungování BPI – pozn. red.) přál udržet do poslední chvíle.

Takže Blok jste se rozhodl rozpustit až pod tlakem okolností na sobotním sněmu, kdy se proti vám de facto postavila část delegátů?

Jistě. Vzhledem k té situaci, která nastala, by asi následovalo takové to vylučování a kontravylučování a obecně tyhle nehezké věci. Když se něco musí rozvést, tak je lepší to udělat rychle a rázně. A to platí v politice, ve vztazích, v manželství…

Objevily se ale i názory, že sobotní události nebyly náhodné. Prý měly za cíl vymanit vás ze smluvních závazků vůči hnutí Úsvit, které po vás nyní požaduje miliony korun. Tento názor kromě části delegátů na můj dotaz naznačil i váš blízký spolupracovník Petr Hampl. Co říkáte na tento pohled?

To jsou nějaké spekulace druhého řádu.

Sobotnímu rozpadu Bloku proti islámu předcházelo několik bouřlivých měsíců. Protiislámský spolek, který vznikl jako jakási nadstavba neformální iniciativy Islám v ČR nechceme (IvČRN), zahájil činnost loni v červnu. V září se potom domluvil na spolupráci s parlamentní opoziční stranou Úsvit – Národní koalice. Konvička měl být takzvaným superlídrem formace. Letos v březnu napsal deník Právo, že Úsvit si smluvně pojistil účast Konvičky a BPI na své kandidátce do krajských i sněmovních voleb. Pokud by před nimi BPI ukončil spolupráci, hrozí mu, že by musel platit až 60 milionů korun (předpokládané náklady volební kampaně).
etos koncem dubna pak BPI za podivných okolností smlouvu s Úsvitem vypověděl a Konvička dřívější uzavření dohody označil za „zcela mylný politický krok“. Rozchod s hnutím Úsvit by se nicméně mohl konvičkovcům dost prodražit – hnutí po nich totiž podle tajemníka Jana Zilvara požaduje uhradit dosavadní náklady za předvolební kampaň, které se pohybují kolem 9,5 milionu korun.
Po rozchodu s Úsvitem rovněž došlo k rozdělení uvnitř BPI, kdy jedna frakce koncentrovaná kolem Jany Volfové požadovala další spolupráci s hnutím, zatímco druhá část soustředěná kolem Konvičky a místopředsedy Petra Hampla si přála spolupráci ukončit. Po sobotním rozpadu BPI jako náhrada vznikla Iniciativa Martina Konvičky, která si přeje navázat na jeho činnost. Zároveň se připravuje založení nové strany Alternativa pro Českou republiku, které je podle Konvičky na dobré cestě.

Čtěte také: Rozpad antiislamistů. Konvička rozpustil blok, ten jej na oplátku vyloučil

Pohádali se o peníze. Konvičkův Blok už není s Úsvitem

Další zajímavé články najdete v Týdeníku Echo zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články