Foleyho maskovaný vrah je vůdcem buňky, které se říká Beatles

Vražda novináře

Foleyho maskovaný vrah je vůdcem buňky, které se říká Beatles 2
Svět
Sdílet:

Britský přízvuk muže, který na videu zveřejněném islamisty zavraždil amerického novináře Jamese Foleyho, vyvolal v Británii rozsáhlé pátrání po jeho identitě. Podle zdrojů britských médií jde patrně o šéfa teroristické buňky extremistů britského původu operujících v Sýrii, který má na starosti zahraniční rukojmí.

Ozbrojenci z radikální organizace Islámský stát (IS) umístili tento týden na internetu video se záznamem stětí Foleyho; vraždu označili za odvetu za americké nálety v Iráku. Britský premiér David Cameron v reakci na videonahrávku ve středu přerušil dovolenou, vraždu odsoudil a prohlásil, že černě maskovaný muž na snímku je pravděpodobně britským občanem.

John je šéfem Beatles

Britská policie a tajné služby zároveň zahájily rozsáhlé pátrání po totožnosti zahaleného vraha. Podle policejních zdrojů BBC zřejmě jde o muže z Londýna či z jižní části Anglie, který patrně odjel do Sýrie v období posledních tří let.

List The Guardian s odvoláním na jednoho z dříve osvobozených rukojmí uvedl, že jde o šéfa skupiny Britů operujících v Sýrii, který je znám jako "John". Říká se o něm, že má dobré vzdělání a je inteligentní.

Čtěte také: Islamisté uřízli hlavu americkému novináři

Čtěte také: V náborovém videu džihádu. Vymyli jim mozek, děsí se rodiče

Buňka, jejímž členům se říká The Beatles kvůli jejich britskému původu, je prý zásadní skupinou IS, co se týče nakládání se zahraničními rukojmími. Základnu má ve východosyrském městě Rakka, které je jednou z hlavních bašt IS v zemi. "John" byl podle britského deníku mimo jiné vyjednávačem v letošním případu skupiny 11 rukojmích včetně dvou španělských novinářů, kteří byli po zaplacení výkupného v březnu předáni úřadům v Turecku.

Islamisté z IS ovládají části Sýrie a sever Iráku, kde tato sunnitská organizace vyhlásila chalífát. USA proti ní v Iráku v posledních týdnech podnikly řadu leteckých úderů, aby zpomalily postup extremistů směrem ke kurdské metropoli Irbíl.

Stovky Britů v Sýrii

Část britské veřejnosti v reakci na barbarský čin vyzvala k zostřenému pátrání po lidech spojovaných v Británii s terorismem. Podle odhadů mají extremisté v Iráku a Sýrii ve svých řadách až čtyři stovky Britů.

Cameron ve středu prohlásil, že výzvy k přijetí přísnějších pravidel v boji proti islámskému extremismu v zemi zváží, nechce však přijímat unáhlená rozhodnutí. "Jde o věc, kterou sledujeme a zabýváme se jí velice dlouho a nemyslím si, že by toto video něco změnilo," uvedl britský ministr zahraničí Philip Hammond.

Sdílet:

Hlavní zprávy