AKTUALIZOVÁNO

Mironet málem zničila policejní razie. Teď bude po státu žádat miliardu za odškodnění

,

Mironet žádá odškodnění

Témata: , ,

Společnost Mironet přišla v roce 2000 při policejním zátahu o veškeré firemní počítače kvůli podezření kopírování programů Microsoftu. Policisté sice nelegální software nenašli, zato téměř zničili rozvíjející se firmu. Škodu vyčíslila firma na 626 milionů korun, i s úroky by to byla více než miliarda. Nyní bude znovu nárokovat odškodnění u Obvodního soudu pro Prahu 2.

Odvolací soud dnes zrušil verdikt obvodního soudu, podle kterého byl nárok firmy promlčený. Mironet, který se zabývá prodejem počítačů a další elektroniky, to oznámil v tiskové zprávě.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Obvodní soud podle serveru IHNED.cz argumentoval tím, že majitel firmy Robert Novotný podal žalobu pozdě – až v roce 2011. Novotný tvrdí, že dříve žalobu podat nemohl, protože škodu mohl vypočítat až podle srovnání účetních závěrek firmy s ekonomickými výsledky konkurenčních podniků. „S výrokem o promlčení se rozhodně neztotožňujeme,“ uvedla podle serveru soudkyně odvolacího Městského soudu v Praze Eva Škultétyová. Podle ní nárok na odškodnění Novotný má a pochybení státu již dříve soudy pravomocně potvrdily, píše IHNED.cz.

Mironet v tiskové zprávě uvedl jako doklad negativního dopadu razie a vyšetřování srovnání s e-shopem Alza.cz. V době policejního zásahu byl podle firmy Mironet zhruba dvaapůlkrát větší než Alza, kdežto v době po ukončení vyšetřování byl osmkrát menší. „Vůdčí společnost Alza již nemáme šanci znovu předehnat,“ sdělil majitel Mironetu Novotný.

Mironet vykázal v roce 2000, kdy byl policejní zátah proveden, tržby přibližně 350 milionů korun, což představovalo v porovnání s rokem 1999 růst o třetinu. V roce 2015 měla firma podle výroční zprávy tržby přes jednu miliardu korun. Alza měla podle dostupných údajů v roce 2002 tržby zhruba 300 milionů korun a loni dosáhla tržeb 17 miliard. Alza.cz ale aktuálně nabízí výrazně širší sortiment, kromě výpočetní techniky třeba domácí spotřebiče, hračky, nebo i šperky a kosmetiku.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Přejít na diskusi