Proč u nás Britové tolik utrácejí? Odpověď je zřejmá...

Žebříček destinací

Proč u nás Britové tolik utrácejí? Odpověď je zřejmá...NOVÉ
Ilustrační foto Foto: Shutterstock
1
Domov
Oliver Jahn
Sdílet:

Dle údajů britského statistického úřadu je Česko na třetí pozici v největší útratě britských turistů v zahraničí. Britové u nás utrácejí stále více a denně je pobyt v tuzemsku bez ubytování stojí podle analýzy průměrně 92 liber. Za na první pohled překvapivé výsledky může kratší doba pobytů, která je často spojená s bujarými večírky Britů. To potvrdil zástupce Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež, podle kterého si sem Britové jezdí hlavně užít. V internetových diskusích se ale objevily i pochyby ohledně umístění Česka.

ČR se dle žebříčku umístila těsně za exotickými destinacemi Barbadosem a Spojenými arabskými emiráty, třetí místo sdílí Česko spolu s Rakouskem. V obou zemích bance Santander, která údaje statistického úřadu Velké Británie zpracovávala, vyšlo, že zde Britové utrácejí denně průměrně 92 liber.

„Je to samozřejmě dáno skladbou britských turistů, kteří sem jezdí,“ řekl pro ECHO24.cz zástupce Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. „Stráví zde většinou maximálně tři noci a svoje peníze jsou tak připraveni utratit poměrně rychle a rádi.“

V Rakousku pak více než 13 tisíc britských turistů utratilo v porovnání s obdobím mezi lety 2010 a 2014 o 11 procent méně, zatímco něco málo přes sedm tisíc Britů v Česku naopak během čtyř let zvýšili útratu o 24 procent.

Překvapivý může být jak fakt, že je Česko téměř na samotném vrcholku žebříčku „nejdražších“ zemí pro Brity, tak skutečnost, že se do měření Santanderu nepočítala cena hotelů. To by v širším měřítku vysvětlovalo finanční náročnost exotičtějších destinací v porovnání s jinými, například evropskými zeměmi. Do srovnání se pak také nepočítala cena dopravy z a do těchto zemí z Británie.

Absence ceny hotelů v průzkumu tak ale spíše naznačuje, že si Britové na dovolené v Česku svůj pobyt náležitě užívají. Převládají tak spíše několikadenní poznávací nebo „odpočinkové“ pobyty. Mezi nimi kralují hromadné večírky většinou britských mužů v Praze, kdy česká metropole bývá často cílem oslav nejrůznějších loučení se svobodou a narozenin. Během nich pak v nejednom pražském podniku nechávají Britové horentní sumy.

‚Česko? A kde je Skandinávie?‘

„Nevím, co museli zrovna v České republice kupovat,“ nesouhlasil s výsledky jeden z diskutujících na stránce Lifehacker.co.uk. „Měli jsme tříchodové menu v luxusní restauraci se dvěma lahvemi vína, což nás oba stálo 50 liber.“

Proti umístění Česka v žebříčku se vyjádřili na internetu i další Britové, které výsledky překvapily. „Nesouhlasím s některými z těchto ‚zjištění‘. V České republice je relativně levně. Kde jsou skandinávské země?“ ptal se další z komentujících. Většina z nich se shodla, že finanční podmínky nejen v českých službách jsou více než příznivé

„Ano, zahrnutí České republiky je zvláštní, podle mě je tam také velmi levně,“ napsal jeden ze správců serveru Lifehacker James Laird. „Překvapilo mě, že Hong Kong se neumístil výše.“

Britští turisté sem kromě krásné architektury a přírody jezdí rádi totiž také právě kvůli cenám. I přes nízké ceny jsou ale schopni utratit poměrně velké množství peněz. To by v případě potvrzení výsledků měření úřadu mohlo v budoucnu znamenat odliv Britů do „cenově výhodnějších“ míst – britská média totiž o průzkumu informují většinou jako o „pro Brity nejdražších městech na světě“.

„Fakt, že se Česko umístilo v průzkumu tak vysoko, dokumentuje, že sem britští turisté nejezdí na klasickou plážovou dovolenou, kde by měli většinu položek již v ceně. Proto jsou za několik málo dní v Praze připraveni ve svých oblíbených sektorech peníze utrácet,“ dodal Jan Papež.

Čtěte také: Co všechno v Řecku zdražilo: jídlo, pití, služby...

Fronta na Jadran. Silnice ucpaly návaly rekreantů

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články