‚Dělají z nás idioty.‘ Fico kritizuje dohodu Evropy s Gazpromem

Kritika rozšíření plynovodu Nord Stream

‚Dělají z nás idioty.‘ Fico kritizuje dohodu Evropy s GazpromemNOVÉ
Robert Fico Foto: Foto: visegradplus.org
1
Ekonomika
Echo24
Sdílet:

Slovenský premiér Robert Fico kritizoval nedávnou dohodu o rozšíření plynovodu Nord Stream, která podle něj poškodí Ukrajinu a Slovensko. Fico to řekl novinářům po schůzce se svým ukrajinským kolegou Arsenijem Jaceňukem, který se přidal ke kritice a oznámil, že jeho země bude maximálně využívat dovoz plynu ze Slovenska prostřednictvím takzvaných zpětných dodávek. 

„Dělají z nás idioty. Není možné několik měsíců hovořit o potřebě stabilizace situace (na Ukrajině) a poté přijmout řešení, které staví nejen Ukrajinu, ale i Slovensko do nezáviděníhodné situace,“ řekl Fico. 

Ruská plynárenská společnost Gazprom a její evropští partneři počátkem září podepsali akcionářskou dohodu o plánovaném rozšíření plynovodu Nord Stream, který přivádí zemní plyn po dně Baltského moře do Německa a tím i do střední a západní Evropy. Podmořský projekt je od samého počátku veden zájmem Ruska na tom, aby byl nezávislý na tranzitu suroviny přes Ukrajinu.

Omezení přepravy plynu přes Ukrajinu by v budoucnu také způsobilo pokles příjmů Slovenska z poplatků za tranzit ruského plynu dále do západní Evropy. 

„Zradili jiný členský stát EU, Slovensko. Jdou v příkrém rozporu s politickými rozhovory, které jsme vedli s Ukrajinou na Evropské radě (vrcholné schůzce EU – pozn. ČTK),“ řekl Fico, podle kterého dohoda plynárenských firem není pouze záležitostí obchodu. 

Gazprom kvůli projektu vytvořil konsorcium s německými společnostmi E.ON a BASF/Wintershall, rakouskou OMV, francouzskou ENGIE a britskou-nizozemskou ropnou firmou Royal Dutch Shell.

Plánované rozšíření plynovodu Nord Stream kritizoval také Jaceňuk. „Je to protiukrajinský a protievropský projekt,“ řekl Jaceňuk. Dodal, že záměr posílit přepravní kapacitu plynovodu Nord Stream představuje monopolizaci tras dodávek plynu do EU, což podle něj povede ke zvýšení cen této suroviny. 

Slovensko zajišťuje dodávky plynu na Ukrajinu prostřednictvím záložního plynovodu z Vojan blízko ukrajinské hranice do města Užhorod. Kapacita tohoto plynovodu činí kolem 14,5 miliardy metrů krychlových ročně. Ukrajina tímto způsobem dokáže pokrýt část své spotřeby této suroviny, a to za nižší cenu, než nakupuje plyn z Ruska, s nímž se Kyjev dostal do sporu ohledně podmínek dovozu plynu. 

Ukrajina původně žádala zpětné dodávky plynu ze Slovenska i prostřednictvím kapacitně většího tranzitního plynovodu. Podle dřívějšího vyjádření Fica by takový krok ale znamenal porušení dohod, které uzavřelo Slovensko s Ruskem. 

Slovensko by podle Fica uvítalo rychlejší jednání o zavedení bezvízového styku se zeměmi EU pro občany Ukrajiny. „Pokud jde o lidi z Ukrajiny, klademe milion překážek, ale někde jinde se otevírá náruč a přicházejí sem statisíce lidí,“ řekl Fico v reakci na stávající příliv uprchlíků do EU. 

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články