EET se rozjede bez soutěže. Ministrovi financí pomohla Šlechtová

Poradci vlády změnili názor

EET se rozjede bez soutěže. Ministrovi financí pomohla ŠlechtováNOVÉ
Ilustrační foto Foto: FOTO: Shutterstock
2
Ekonomika
Echo24
Sdílet:

Ministr financí Andrej Babiš si může odškrtnout další z celé řady problémů, které potkávají jeho vlajkovou loď – zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Poradci vlády totiž v pátek odpoledne změnili názor a ustoupili z požadavků, aby na technické řešení online pokladen byla vypsána soutěž. Zároveň tím posvětili Babišův záměr, aby byla zakázka rovnou svěřena společnosti IBM, která už má na starosti jiný daňový systém. Informovaly o tom Lidové noviny. Andreji Babišovi pomohla sérií analýz ministryně Karla Šlechtová (ANO).

Rada vlády pro informační technologie nejdřív zásadně nesouhlasila s tím, aby EET dostala na starost rovnou firma IBM. Respektive nedoporučili, aby se technické řešení pro zavedení online pokladen obešlo bez vypsání soutěže. Systém, který má v první fázi platit pro hotely a restaurace, by tím pádem v prosinci neběžel, jak stanovuje časový harmonogram.

Zpoždění zavedení EET se ale podařilo Babišovi odvrátit. Pomohla mu v tom jeho stranická kolegyně a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Její rezort, který má na starosti pravidla pro veřejné investice, dodal poradcům sérii analýz. Na základě dokumentů pak poradní sbor změnil názor.

Otevřel tím cestu pro to, aby online pokladny navázaly fungující systém ADIS (Automatizovaný daňový informační systém), který dodává společnost IBM a funguje už od roku 1992, jak upozornil server Neovlivní.cz. Firma na to dostane 50 milionů korun. Poradci vlády nápad schválili v pátek odpoledne.

Generální finanční správa, která je podřízena Babišově ministerstvu financí, navrhla takové řešení radě vlády v minulosti a zdůvodnila jej především úsporou peněz. „Uvedený způsob technické realizace projektu e-tržeb umožní snížení celkových nákladů na jeho vybudování a prvních pět let provozu nejméně o 250 milionů korun oproti původně rozpočtované částce 1,2 miliardy korun,“ uvedla tehdy pro ČTK mluvčí finanční správy Petra Petlachová.

Čtěte také: Babišova ministryně se motá ve lži, jak se bije za Šéfa

Řešení je podle ní zároveň v souladu se zákonem o utajovaných informacích, dodavatel nynějšího systému totiž disponuje prověrkou na stupeň utajení „tajné“. Správa dál uvedla, že rámci na provozu a přípravě evidence tržeb bude nadále spolupracovat se Státní pokladnou Centrem sdílených služeb (SPCSS). Firma zajistí některé provozní služby. Nový systém pro elektronickou evidenci tržeb měl podle původních plánů vytvořit a provozovat právě státní podnik SPCSS.

Technické řešení pro EET bude ještě v pondělí řešit vláda. Bod sice není na programu, ale ministr Andrej Babiš tvrdí, že mu premiér Bohuslav Sobotka jeho projednání přesto slíbil.

Komplikace, které provázejí zavedení online pokladen, tím ale nekončí. Několik poslanců opozičních stran ODS a TOP 09 podalo k Ústavnímu soudu stížnosti a v nich žádají soud, aby zrušil usnesení, kterým Sněmovna letos 10. února schválila zákon o elektronické evidenci tržeb. Podle poslance ODS Marka Bendy, který je jedním ze stěžovatelů, toto usnesení omezilo práva poslanců vykonávat svůj mandát.

Čtěte také: Podána stížnost proti EET: Má šanci uspět, míní ústavní právník

Kladivo na živnostníky se blíží. Zeman podepsal Babišovy zákony

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články