První jasná jména: Trumpův poradce, šéf CIA a ministr spravedlnosti

Sestavování týmu pro Bílý dům

První jasná jména: Trumpův poradce, šéf CIA a ministr spravedlnostiAKTUALIZOVÁNO
Alabamský senátor Jeff Sessions Foto: Foto: Gage Skidmore / Wikipedie
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Nastupující americký prezident Donald Trump si v pátek vybral první činitele do svého vládního týmu. Všichni se doposud vyznačovali výraznou kritikou administrativy dosluhujícího prezidenta Baracka Obamy a horlivou podporou Trumpovy předvolební kampaně. Poradcem pro otázky národní bezpečnosti bude penzionovaný generál Michael Flynn, ministerstvo spravedlnosti povede alabamský senátor Jeff Sessions a novým ředitelem Ústřední zpravodajské služby (CIA) se stane kongresman Mike Pompeo. Demokraté zkritizovali zejména výběr Sessionse kvůli jeho údajným rasistickým výrokům z minulosti.

Bývalý šéf vojenské rozvědky DIA Flynn, kterému bude příští měsíc osmapadesát let, byl blízkým poradcem Trumpa v předvolební kampani. V minulosti proslul jako tvrdý kritik Obamovy administrativy, je také zastáncem bližších vztahů s Ruskem a tvrdšího postupu proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Do výslužby odešel před dvěma lety.

Trump podle agentury Reuters řekl v prohlášení, že je potěšen, že bude mít Flynna po svém boku, aby mu pomohl porazit radikální islámský terorismus.

Vystudovaný právník Sessions, který v minulosti zastával post alabamského ministra spravedlnosti, je považován za jednoho z nejkonzervativnějších senátorů. Server Politico ho před časem označil za ikonu republikánského konzervativního hnutí Tea Party.

Sessions byl podle portálu altoday.com prvním z úřadujících republikánských senátorů, kdo Trumpa veřejně ve stranických primárkách podpořil. S Trumpem sdílí i názor na stavbu zdi na hranicích s Mexikem, aby se zabránilo migrantům v živelném vstupu do USA.

Trump jej v pátek při ohlášení jeho výběru označil za „právní mozek světové třídy“, kterého velmi obdivují právní odborníci.

Pompeo, který se rovněž hlásí k republikánské konzervativní formaci Tea Party, zasedá od roku 2011 ve Sněmovně reprezentantů USA za stát Kansas. Proslul jako kritik mezinárodní dohody s Íránem o jeho jaderném programu a v Kongresu proti ujednání hlasoval. Pompeo požádal o íránské vízum s tím, že se chce osobně ujistit o dodržování dohody; Teherán v červnu jeho žádost odmítl.

Čtěte také: Japonský premiér po setkání s Trumpem: Je to důvěryhodný vůdce

Německo chce spolupracovat s Trumpem, řekla Obamovi Merkelová

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články