Syrský uprchlík ušetřil za pašeráky i člun. Do Evropy přeplaval

Plavci uprchlíci

Syrský uprchlík ušetřil za pašeráky i člun. Do Evropy přeplavalNOVÉ
Amír Mehtr na řeckém pobřeží. Foto: FOTO: Instagram, refuggesweden
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Syrský uprchlík absolvoval cestu do Evropy originálním, ale také náročným a nebezpečným způsobem, díky kterému ušetřil za nelegální pašeráky. Z Turecka do Řecka přeplaval. Trať dlouhou kolem 6,5 kilometru uplaval za 7 hodin poté, co prý hodinu utíkal před policií na tureckém pobřeží.

Amír Mehtr dnes přebývá v azylovém centru ve Švédsku, odkud poskytl rozhovor pro britský nedělník The Sunday Times. Řekl, že jeho rodina prý v Sýrii přišla o domov a zůstala bez peněz. Přesunula se do hlavního města Damašku, kde Mehtr trénoval se syrským plaveckým národním týmem.

Syřan si uvědomil, že jeho jediná šance, jak začít nový život, je dostat se do Evropy. Jenže neměl peníze na zaplacení pašeráků, a tak se rozhodl, že se do Řecka dostane bez nich.

Měsíce se připravoval, studoval mapy, vymýšlel co nejkratší trať a hlavně plaval. V květnu opustil Sýrii a připravoval se v moři u pobřeží libanonského hlavního města Bejrútu, kde měl k dispozici i plaveckého trenéra.

Před koncem léta se již cítil natrénovaný a vydal se do tureckého města Güzelçamlı, kde začal svoji plavbu. Před ní prý ale ještě asi hodinu utíkal před policií, která hlídá turecké pláže, aby zachytila maximum migrantů a hlavně převaděčů. Aby ho policie nedopadla, skočil do vody a započal dlouhou plavbu do Evropy. Měl při tom na sobě pouze plavky a plavecké brýle s čepicí. K pasu si připnul vak s telefonem a osobními věcmi.

„Každou vteřinu cesty jsem myslel, že umřu, ale pokračoval jsem dál. Jen jsem sledoval útesy přede mnou a myslel si ‚tady je má budoucnost‘,“ řekl Amír Mehtr pro Sunday Times už v azylovém centru ve Švédsku.

Poté, co po sedmi hodinách doplaval na řecký ostrov Samos, musel se ještě dostat do 11 kilometrů vzdáleného přístavu, kde mohl být oficiálně registrován jako uprchlík. Přibližně měsíc se pak dostával do Švédska.

Způsob, jakým Mehtr překonal Egejské moře je sice ojedinělý a málokdo by jej dokázal uskutečnit. Přesto je takových plavců více. „Nejsem zdaleka jediný, kdo podstoupil tuto cestu. Mnoho dalších plavalo,“ říká Syřan. „Máme skupinu na Facebooku, kde jsem z mé postele ve Švédsku některým radil, jak se sbalit a přemýšlet, aby zvládli takovou cestu. Ale právě nyní nikdo neplave, protože ve vodě je příliš chladno.“

Čtěte také: Syrské pasy se prodávaly na Facebooku.Padělatelé mají žně

Čtěte také: Pašeráci unášejí děti uprchlíků. Nutí je k práci a prostituci

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články