Lesy ČR mají špatnou pověst, neprůhledné tendry a nového ředitele

problémový podnik

Lesy ČR mají špatnou pověst, neprůhledné tendry a nového řediteleNOVÉ
Lesy ČR blokují pro církevní restituce asi 142 tisíc hektarů lesních pozemků, což je zhruba 11 procent lesů, na kterých hospodaří. Celková rozloha státních lesů činí přes přes 1,3 milionu hektarů. Foto: wikipedia
1
Domov
Sdílet:

Polovina lesů v zemi, dvacet tisíc kilometrů drobných vodních toků a ředitelské křeslo státního podniku Lesy ČR, to všechno bude mít ode dneška na starosti Daniel Szórád. Do funkce generálního ředitele jej jmenoval ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Lesy ČR jsou však podnikem se špatnou pověstí, o čemž už se Szórád přesvědčil osobně.

Jméno bývalého obchodního ředitele lesnické firmy CE WOOD, který před přijetím nové funkce šéfa Lesů ČR pracoval jako manažer polské pobočky mezinárodního koncernu IKEA Group, Daniela Szóráda, se objevovalo mezi kandidáty už v lednu 2013. O jméno nového ředitele se tehdy přely vládní ODS a TOP 09. Ve státním podniku Lesy ČR navíc už Daniel Szórád pracoval, konkrétně v letech 1994 až 2001. Nyní vystřídá ekonomického ředitele Lesů ČR Michala Gaubeho, který byl rok a půl pověřený řízením podniku po rezignaci ředitele Svatopluka Sýkory.

Zřejmě tak nový generální ředitel tuší, že vést Lesy ČR nebude kvůli častým soudním sporům, podivným zakázkám a nespravedlivým tendrům jednoduché. Sám pracoval ve společnosti CE WOOD, která se dodnes s podnikem soudí o 3,72 miliardy korun kvůli zrušeným zakázkám. Szórád je podle ČTK údajně jedním z hlavních svědků žalující strany.

Vyhozené miliony a soudy o miliardy

Kvůli špatné pověsti si nechal státní podnik Lesy ČR v roce 2011 dokonce vypracovat etický kodex, který upozorňuje na politický vliv, zakazuje uplácení či nařizuje mlčenlivost. Cílem bylo vylepšit obraz podniku na veřejnosti. Kodex však přinesl opačný účinek, nejen proto, že vypracování kodexu stalo 1,72 miliony korun, ale především proto, že ji vypracovala poradenská firma podnikatele a lobbisty Ivo Rittiga. Rittig je známý aférou s předraženými jízdenkami a podle analytika Transparency International Radima Bureše byla cena nadsazená i v případě kodexu. Zakázku v roce 2012 nechal prošetřit tehdejší ministr zemědělství Petr Bendl. Jedna strana třicetistránkového kodexu tak stála 57 tisíc korun. Obsah kodexu je navíc podle Lesů ČR neveřejný. Jelikož jde o státní podnik, peníze na vypracování kodexu šly z kapes daňových poplatníků.

Rok na to "zasahovala" protikorupční organizace Transparency International ČR v podniku Lesy ČR znovu. A opět kvůli podezření z předražených zakázek. Tentokrát v oboru informačních technologií. Na státní podnik dokonce podala organizace trestní oznámení. Zakázky byly podle ní nejen předražené, ale v některých případech také fiktivní. Škoda byla odhadnuta na tři a půl milionu korun.

Na podzim minulého roku převzal nástupnickou společnost Nový Forest za zkrachovalou firmu Less & Forest Agrofert Holding Andreje Babiše. Less & Forest byla členem skupiny Less, která zajišťovala zakázky pro Lesy ČR. V roce 2012 činily její výnosy 4,14 miliardy korun. Lesy ČR se s lesnickou firmou Less & Forest soudily. Less & Forest požadovala dvěma žalobami zaplacení celkem 6,36 miliardy korun. Soud zatím rozhodl v prosinci 2013 pouze o první z žalob. Státní podnik nemusí zaplatit 4,2 miliardy korun, které po něm zkrachovalá firma požadovala.

Lesy versus církev

Kromě žaloby se nový ředitel bude muset také vyrovnat s církevními restitucemi. Podle informací podniku zatím Lesy ČR předaly po prověření podmínek stanovených oprávněným osobám celkem 182 pozemků o celkové výměře 493 ha a 2 stavby. Lesy ČR přitom blokují pro restituce asi 142 tisíc hektarů lesních pozemků, což je zhruba 11 procent lesů, na kterých hospodaří. Celková rozloha státních lesů činí přes přes 1,3 milionu hektarů.

Malí těžaři na tendr nedosáhnou kvůli vysokým bankovním zárukám, které jsou v tuto chvíli požadované.

Problematické jsou podle místopředsedkyně Společenstva dřevozpracujících podniků ČR Zdeňky Besedové také tendry. „Malí zpracovatelé na tendry nedosáhnou finančně. Tak, jak jsou nastavené podmínky u tendrů, kde se soutěží o celý strom, je problém v tom, že většinou velká těžební firma dřevo zpracovává sama. Malí těžaři na tendr nedosáhnou kvůli vysokým bankovním zárukám, které jsou v tuto chvíli požadované. A velká nadnárodní společnost sice pomohou s bankovní zárukou těžební společnosti, ale na oplátku si jí zaváže k vlastním dodávkám,“ vysvětlila pro deník ECHO24.cz problematickou situaci s tendry Besedová. Ta také upozornila, že nový ředitel bude muset jednat rychle. „Tendr na rok 2015 musí být vyhlášen nejpozději do 30. června, aby se stihly všechny zákonné lhůty, které jsou potřeba, všechna odvolání, která vždycky doprovází, aby byl do konce roku vybrán regulérní vítěz tendru,“ řekla Besedová.

Dřevo pro malé firmy i lidi

Zdeňka Besedová také upozornila, že v současnosti nemohou soukromé osoby od Lesů ČR zakoupit dřevo na topení. „Tím, že se zpracovává biomasa do velkých tepláren, tak není možné koupit palivo. Jsou regiony, kde mají lesy ve vlastnictví jenom Lesy ČR, což je případ pohraničí, bývalých Sudet, tak tam je valná většina lesů v majetku státu. Neseženete dřevo na topení za normální peníze.“

Vzhledem k tomu, že je ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL, věří Besedová, že vybral vhodného ředitele Lesů ČR. „Spoléhám, že i zadání, které mu ministerstvo zemědělství dá, bude odpovídat tomu, co má KDU-ČSL ve volebním programu, v koaliční smlouvě, ve vládním prohlášení. To znamená podporu rozvoje venkova a regionů, nic jiného od nich ani nemůžeme očekávat,“ dodala Besedová, které jde především o rozvoj malého a středního dřevozpracujícího průmyslu.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz