Jak se prodává Lhotka a Šeberák? Hraje se o desítky milionů

Zavřené areály za miliony

Jak se prodává Lhotka a Šeberák? Hraje se o desítky milionůNOVÉ
Koupaliště Lhotka v dobách provozu Foto: praha.eu
10
Domov
Oliver Jahn
Sdílet:

Letos se Pražané nevykoupou v rybníku Šeberák ani na přírodním koupališti Lhotka. Oba oblíbené areály jsou už několik let zanedbány a spojuje je podobný osud. Zatímco Šeberák je stále v soukromém vlastnictví firmy Ogopogo, která o jeho prodeji zpět městu jedná, Lhotku odkoupila radnice Prahy 4 od firmy Eco-Investment. V obou případech se přitom po radnicích požadovala cena o desítky milionů korun vyšší, než když je firmy pořizovaly. Kdy se tak obě koupaliště otevřou opět pro veřejnost, není jisté.

Podobně nešťastný příběh spojuje obě kdysi hojně navštěvované a téměř jediné přírodní koupaliště v jižní části Prahy. Svoji nešťastnou roli při vyjednávání o rekreačních areálech obou vodních ploch vždy sehrály soukromé subjekty, které měly areály ve vlastnictví a které v místech shodně plánovaly výstavbu obytných domů. Následně od tohoto plánu odstoupily a areály nabídly k odkoupení městu – za řádově daleko vyšší částky.

Rybník Šeberák koupila Ogopogo a.s. v březnu roku 2009. Stalo se tak poté, co byla možnost koupě odmítnuta jak pražským magistrátem, tak kunratickou radnicí. Firma s úsměvným názvem zastupovaná Davidem Adamcem představila svůj záměr celkově zrevitalizovat krajinu rybníka. O rok později k návrhu rekonstrukce přidala Ogopogo projekt plovoucích domů na Šeberáku – luxusních sídel na vodě s přilehlou marínou.

„Myslím si, že tento projekt ani vzniknout neměl, od firmy Ogopogo se to zdá jako akce ‚naoko‘,“ řekla na dotaz serveru ECHO24.cz starostka městské části Praha – Kunratice Lenka Alinčová. Naznačuje tak, že ambiciózní projekt na výstavbu bytů na pontonech na hladině kunratického rybníka byla pouze zástěrka pro účelné získání peněz z městské poklady.

„Firma zakoupila rybník za 12 a půl milionu korun v roce 2009 a nyní nabízejí městu jeho odkup za 48 a půl milionu. V současnosti jedná Ogopogo o prodeji s magistrátem,“ dodala Alinčová.

Za doby vlastnictví Ogopogo byl Šeberák střídavě nepřístupný zájemcům o koupání. Kvalita vody pak byla dlouhodobě na špatné úrovni, letos pak dokonce samotný areál koupaliště před zhoršenou kvalitou vody varuje. Koupání je zde nyní na vlastní nebezpečí, podle pražských hygieniků je voda v Šeberáku dokonce na nejhorší úrovni v celé Praze.

Za zchátrání 20 milionů navrch

Utěšená není situace ani okolo přírodního koupaliště Lhotka v městské zástavbě nedaleko Novodvorské. Areál chátral za vlastnictví firmy Eco-Investment, ve kterém byl od roku 2005, několik let. Průlom měl přijít po dlouhodobém uzavření v roce 2014, kdy koupaliště koupila Praha 4 za bezmála 50 milionů korun. Firma Eco-Investment zakoupila areál přitom výrazně levněji, za 30 milionů.

Za řešení situace se už zasazuje také občanská iniciativa S.O.S. koupaliště Lhotka, jejichž petici už podepsalo více než 5 tisíc občanů. Ani rok po koupi městem se ale v jeho prostředí nic nezměnilo a v zdevastovaných budovách areálu přespávali ještě nedávno bezdomovci. I přesto má ale dojít k průlomu a kdysi hojně navštěvované koupaliště má zažít rozkvět. Podle dřívějších informací radnice bude rekonstrukce prostor poměrně náročná, protože prý nestačí jen opravit nádrž, ale práce čeká i chátrající budovy areálu.

Alespoň travnaté okolí vodní nádrže Lhotka by ale podle vedení radnice mohlo být otevřeno ještě letos, i když bez možnosti koupání. Zatím ale neexistuje stavební program nebo oficiální plán přestavby areálu koupaliště Lhotka, a tak je nad koupáním i příští rok stále otazník.

Případy Šeberáku i Lhotky jsou si podobné právě „vyhrožováním“ obyvatelům firmami postavením obytných budov v rekreačních areálech. Způsob ovládnutí a následné vyjednávání o prodeji koupališť městu byl v obou případech podobný. Společnost Eco-Investment na nich už vydělala desítky milionů korun, Ogopogo by v případě prodeje za bezmála 50 milionů vydělala ještě více.

Ekologická katastrofa

„V současnosti existuje návrh, který by firmě Ogopogo výměnou za Šeberák poskytl některé hodnotou srovnatelné pozemky,“ řekla starostka Kunratic. „To si nemyslím, panu starostovi Prahy 4 Štěpánkovi jde podle mě opravdu o znovuotevření koupaliště,“ odpověděla Alinčová na šířící se spekulace, že by právě areál Lhotky město společnosti Ogopogo poskytlo výměnou za Šeberák.

Ogopogo po zakoupení Šeberáku žádalo také pronájem části s koupalištěm, což vedení městské části na konci roku 2009 odmítlo. I tak ale firma do rekreačního byznysu Kunratic zasahovala poměrně zásadním způsobem a to nepravidelným vypouštěním a napouštěním rybníka.

V případě Šeberáku a Ogopogo mohou zástupci firmy, kteří nejsou dlouhodobě k zastižení, argumentovat právě tím, že na rybníce v době jeho spravování alespoň některé práce provedli. Neprůhledné rozhodování o vypouštění a napouštění rybníka ale vedlo loňský rok až k ekologické katastrofě, kdy množství živočichů, jako jsou ryby a mlži, uhynulo po přílišném upuštění hladiny rybníka.

„Byli jsme jako vedení města tenkrát první, kdo po vzniklé situaci upozornil Českou inspekci životního prostředí. Nechali jsme dokonce vypracovat zprávu Českou zemědělskou univerzitou, která vypouštění více než povoleného množství vody každodenním měřením potvrdila,“ dodala pro ECHO24.cz starostka Kunratic Lenka Alinčová. „Dodnes jsme neobdrželi žádnou odpověď.“

Čtěte také: Koupání v lomu? Krásná voda i příroda...a oplétačky s policií

Vedro střídá déšť. Za tři dny naprší jako jindy za měsíc

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články