NOVÉ

Ruská policie provedla razii v televizi krymských Tatarů

,

Rusové na Krymu

Razii ve studiích krymskotatarské televizní stanice ATR provedla v krymském Simferopolu asi padesátka ruských policistů se samopalníky. Podle pracovníků redakce policisté zastavili vysílání stanice, zabavili videoarchiv a odnesli počítačové vybavení. Zásah odsoudila Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která postup ruské policie označila za neospravedlnitelný.

Policisté podle ruského vysílání rozhlasové stanice Rádio Svoboda vtrhli do kanceláří tatarské televize dopoledne a jejich akce může prý trvat až do úterního rána. Mluvčí ruských vyšetřovatelů Vladimir Markin v Moskvě novinářům řekl, že razie souvisí s údajnou vraždou dvou obyvatel Krymu loni v únoru. K vražednému útoku mělo podle Markina dojít při demonstraci proti provokacím ruské armády na ukrajinském poloostrově, který o měsíc později Rusko připojilo ke svému území.

Asi čtvrtmilionová tatarská menšina se proti ruskému záboru ostře postavila a už bezmála rok je podle jejích představitelům vystavena represím ruských úřadů. Neformální vůdce krymských Tatarů Mustafa Džemilev, který je poslancem ukrajinského parlamentu, z rozhodnutí ruských soudců na rodný Krym pět měsíců nesmí.

Čtěte také: Šikana ruské tajné služby vůči krymským Tatarům pokračuje

"V Evropě nelze podobné praktiky tolerovat," komentovala dnes razii v krymském televizním studiu Dunja Mijatovičová, zmocněnkyně OBSE pro svobodu tisku. "Pro krymské Tatary je velmi důležité, aby měli možnost dozvídat se informace právě z tohoto televizního kanálu," uvedla Mijatovičová v prohlášení.

Budova ATR je podle ruských médií obklíčena policií, která nikoho nevpouští ven ani dovnitř. "Řekli nám, abychom nepočítali s dnešním návratem domů," řekla telefonicky Rádiu Svoboda redaktorka ATR Lilija Budžorovová. "Soudě podle toho, co si odnesli, bude vyslání nemožné," dodala.

V okolí redakce ATR se shromáždil dav několika set krymských Tatarů, kteří proti akci ruské policie hlasitě protestují. "Policisté demonstraci pečlivě filmují s odůvodněním, že mítink je zakázaný. Okupační moc se nedokáže smířit s tím, že na poloostrově stále ještě pracují novináři, pro něž je vědomí vlastní důstojnosti a cti silnější než strach," napsal ve Facebooku šéf neoficiálního krymskotatarského parlamentu Refat Čubarov. 

Přejít na diskusi