12 lidí, kteří zemřeli při útoku na Charlie Hebdo

HRDINOVÉ

12 lidí, kteří zemřeli při útoku na Charlie HebdoVZPOMÍNKA 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Včerejší útok na redakci pařížského satirického týdeníku Charlie Hebdo si vyžádal dvanáct mrtvých. Mezi oběti patří osm novinářů, další dva civilisté a dva policisté, z nichž jeden sloužil jako ochranka šéfeditora.

Přinášíme vám jejich jména a krátké profily na základě zpráv, které uveřejnila francouzská média.

Stephane Charbonnier působil jako šéfeditor magazínu, mezi svými čtenáři byl znám pod pseudonymem Charb.

V roce 2011 přežil již jeden teroristický útok, když na redakci zaútočili radikálové molotovovými koktejly. Útok nastal poté, co na titulní stránce časopisu vyšla karikatura proroka Mohameda. Redaktor tehdy řekl, že raději zemře vestoje, než aby žil na kolenou. Včera zahynul ve 47 letech.

Čtěte také: Kvůli kresbám se nezabíjí, tvrdil zastřelený šéfredaktor

Jean Cabut, známý jako Cabu, byl vedoucím karikaturistou v Charlie Hebdo. Spoluzakladatel satirického týdeníku se věnoval politické karikatuře téměř půl století.

Cabut, který byl mezi francouzskými karikaturisty znám jako obrýlený velikán, své práce publikoval od svých 16 let. Zemřel necelý týden před svými 77. narozeninami.

Osmdesátiletý Georges Wolinski se řadil mezi zakladatele magazínu Hara-Kiri, předchůdce Charlie Hebdo. Novinář, který byl mezi svými přáteli známý jako Wollin, byl mezi lety 1970 a 1981 šéfredaktorem týdeníku.

„Humor je nejkratší cestou od jednoho člověka k druhému,“ hlásal za svého života.

Bernard Verlhac s přezdívkou Tignous přispíval vedle Charlie Hebdo i do dalších periodik. Jeho kresby vyšly i v několika publikacích. Karikatura v tisku podle něj byla extrémně složitý žánr, protože „na jeden obrázek se musí vejít úplně všechno. Je to totální opak komiksu,“ řekl před čtyřmi lety.

„Jsou dvě věci, které skutečně ovládám: přátelství a kreslení,“ připomněli jeho známí slova svého přítele, který zahynul v 57 letech.

Ekonom a sloupkař Bernard Maris byl v redakci hostujícím novinářem. Autora, který přispíval pro časopisy Marianne, Le Figaro Magazine nebo pro známý deník Le Monde, znali čtenáři Charlie Hebdo jako „Strýčka Bernarda“.

Philippe Honore je pátým karikaturistou, který při útoku zahynul. Právě on vytvořil karikaturu vůdce ISIS Abu Bakr Al-Bagdádího, který přeje do nového roku „hlavně hodně zdraví“. Obrázek se objevil na Twitteru redakce pouze několik okamžiků před útokem.

Honore byl samouk, jehož první kresby vyšly, když bylo autorovi pouhých šestnáct let. V Charlie Hebdo pracoval od roku 1992.

Čtěte také: Cenzura karikatur Charlie Hebdo je tu. Nechceme nikoho urazit, hájí se média

Michel Renaud, zakladatel festivalu Carnet Voyage, byl údajně na návštěvě redakce, když radikálové zaútočili. Jeho kolega Gerard Gaillard útok přežil.

Elsa Cayat, psychiatrička a psychoanalytička, byla jedinou ženou mezi oběťmi. Do týdeníku přispívala dvakrát měsíčně v rámci rubriky „Charlie Divan“, kde publikovala eseje o vztazích mezi muži a ženami.

Mustapha Ourrad působil v Charlie Hebdo grafik.

Při útoku zemřel i Frederic Boisseau, zaměstnanec francouzské společnosti Sodexo. 42letý muž byl údajně otcem dvou dětí.

Další oběť, pařížský policista Ahmed Merabet, byl sám muslim. Útočníci ho zastřelili jako prvního na ulici v blízkosti redakce.

49letý policista Franck Brinsolaro pracoval jako soukromá ochranka šéfeditora, kterému islamisté vyhrožovali už dříve. Žena zemřelého je šéfredaktorkou normandského týdeníku L'Eveil Normand.

Čtěte také: Francouzské listy vyšly kvůli atentátu na Charlie Hebdo v černé

'V satiře je místo i pro islám. Místo toho zavládne strach'

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz