Další Zemanův medailista je v seznamech StB: Ludvík Hess

Zakladatel babyboxů

Další Zemanův medailista je v seznamech StB: Ludvík HessNOVÉ
Ludvík Hess s dítětem z babyboxu Foto: Foto: hess.cz
4
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Přestože prezident Miloš Zeman ještě na jaře odmítl jmenovat trojici profesorů kvůli jejich „sporné minulosti“, před 28. říjnem jako by na toto hledisko zapomněl. Státní vyznamenání totiž zřejmě dostane vedle herečky Jitky Frantové Pelikánové, která měla s StB spolupracovat v 60. letech, i zakladatel babyboxů Ludvík Hess. Ten se v seznamech Státní bezpečnosti ocitl v 80. letech kvůli svému bytu. Hess vědomou spolupráci odmítá, historik ale jeho slova rozporuje.

„Jakub“ a „Staromák“ – Ludvík Hess je v seznamech StB evidován hned pod dvěma krycími jmény. Podle dokumentů půjčoval příslušníkům tajné policie pro „boj s vnějším nepřítelem“ byt v centru Prahy poblíž Staroměstského náměstí. Současně byl ve spisech veden jako „prověřovaná osoba“, tedy člověk, kterého Státní bezpečnost sledovala za účelem možné spolupráce. Hess vědomou spolupráci s StB odmítá.

„Měl jsem takovou komůrku v Dlouhé ulici číslo 23, kterou jsem na začátku osmdesátých let půjčoval svým kamarádům. Užívala ho celá řada lidí, chodili tam s holkami. Někteří ho možná využívali i k jiným účelům,“ řekl na dotaz deníku ECHO24.cz Ludvík Hess s tím, že agentem StB mohl být nejspíš někdo z návštěvníků bytu.

„Byl jsem držitelem propůjčeného bytu. Nikdy jsem nepodával žádné informace. Agentem jsem nebyl a žádnou spolupráci jsem nepodepsal,“ dodal Hess. Na vině je podle něho někdo z jeho přátel, který byt vyúčtovával jako propůjčený, on sám o ničem prý nevěděl.

V evidenci StB byl Hess veden pod dvěma útvary. Pod krycím jménem „Jakub“ spadal pod II. správu SNB, konkrétně II. odbor, který měl na starosti infiltrování agentů mezi diplomaty z Rakouska a dříve i z Francie a Velké Británie. Coby „Staromákovi“ mu měla velet krajská centrála tajné policie Praha I., která zase sledovala činnost amerických diplomatů a podnikatelů.

Zemanovi spolupráce s StB už asi nevadí

Podle historiků byl ale tento typ spolupráce povětšinou vědomý a musela existovat dohoda. „Propůjčení bytů, ve kterých příslušníci Státní bezpečnosti operovali, podléhalo přísným směrnicím a obvykle se uzavírala smlouva, buď písemně, nebo ústně. Většinou tak šlo o vědomou spolupráci,“ komentoval to pro deník ECHO24.cz badatel Radek Schovánek.

Ludvík Hess je spisovatel a zakladatel babyboxů pro nechtěné děti. V šedesátých letech vedl literární časopis Divoké víno. Na jeho možnou spolupráci s represivními složkami komunistického režimu upozornil na Facebooku novinář Lukáš Dolanský.

Rozporuplné reakce vzbudila už herečka Jitka Frantová Pelikánová, která v den výročí vzniku Československa z rukou prezidenta Zemana rovněž má obdržet státní vyznamenání. Vdova po významném novináři a politikovi Jiřím Pelikánovi údajně donášela na české divadelníky včetně Jana Wericha. Ona sama to odmítá, Wericha prý „v životě neviděla“, pouze měla krátké angažmá s jeho dcerou. A prohlašuje, že společně s manželem hráli na agenty Státní bezpečnosti jen „takové hry“. „Já mohu jen s čistým svědomím říct, že jsem žádnou spolupráci s StB nepodepsala a také nikomu neškodila,“ napsala Frantová ve svém vyjádření pro deník Právo. Podle Zemana si herečka zaslouží úctu, své rozhodnutí měnit nebude.

Více zde: Donášení StB? Mstí se mi Schwarzenbergovi věrní, tvrdí herečka

Kontroverze podobného typu vyvolala také nominace vlády na jmenování nových generálů. Mezi policejními kandidáty se objevil i náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube, který před rokem 1989 pracoval na tzv. sledovačkách. Na základě tzv. malého lustračního zákona má čistou lustraci a působí tak v české státní správě už pětadvacet let.

Více zde: Bude generálem bývalý estébák? Uvidí se 28. října

Zeman přitom ještě na jaře odmítl jmenovat trojici vysokoškolských profesorů – docenty Univerzity Karlovy Jiřího Fajta a Ivana Ošťádala a Jana Eichlera z VŠE. Vadila mu právě jejich „sporná minulost“. „V případě docenta Fajta jsou to informace o záležitostech Komerční banky. V případě docenta Eichlera je předlistopadové působení v propagandistických útvarech Československé lidové armády. A v případě docenta Ošťádala jsou to kontakty na Státní bezpečnost před rokem 1989,“ uvedl na jaře mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Čtěte také: Vyznamenání asi získá zakladatel babyboxů a „doyen českých novinářů“

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články