Cameron: Bude-li Juncker 'europremiérem', Británii v EU neudržím

Cameron: Bude-li Juncker 'europremiérem', Británii v EU neudržímAKTUALIZOVÁNO
David Cameron Foto: Echo24.cz
2
Svět
Sdílet:

Britský předseda vlády David Cameron pohrozil možným odchodem Velké Británie z Evropské unie v případě, že by se novým šéfem Evropské komise stal Jean-Claude Juncker, bývalý dlouholetý lucemburský premiér. Informoval o tom německý list Spiegel. Juncker je podle Camerona příliš federalistický a mohl by zhatit naděje na zreformování vztahů Británie s EU, dodává agentura Reuters.

Cameron podle Spiegelu na úterním summitu Evropské unie v Bruselu uvedl, že v případě schválení Junckera do čela Komise nebude schopen zaručit setrvání Británie v EU. Tím vytvořil tlak zejména na německou kancléřku Angelu Merkelovou, která v pátek Junckerovu kandidaturu na post šéfa Evropské komise jednoznačně podpořila.

Proti Junckerovi se pak spolu s Cameronem staví rovněž prezident François Hollande, který údajně prosazuje do čela Evropské komise Francouze, nejlépe bývalého ministra financí Pierra Moscoviciho. Dále se proti jmenování bývalého lucemburského premiéra vyslovili i premiéři Itálie, Maďarska, Švédska a Nizozemska.

Juncker je však "optimistou" a věří, že v polovině července bude zvolen předsedou Evropské komise.

Jmenování Junckera by uspíšilo britské referendum

,,Tvář z osmdesátých let nemůže vyřešit problémy příštích pěti let,“ uvedl podle listu na Junckerovu adresu britský premiér. Z jeho výroků tak vyplynulo, že schválení Junckera do čela Komise by mohlo destabilizovat britskou vládu takovým způsobem, že by musela uspíšit referendum ohledně členství Británie v Evropské unii. A toto případné referendum by pravděpodobně vyznělo v neprospěch členství.

Cameron loni přislíbil, že referendum uskuteční v roce 2017, pokud konzervativní strana, jejímž předsedou je, vyhraje příští rok parlamentní volby.

Juncker si je jist podporou většiny křesťanských demokratů

Lucemburský expremiér Jean-Claud Juncker v reakci na Camerona vyzval své podporovatele, aby při svém rozhodování nepodléhali tlaku menšiny. ,,Evropa se nemusí nechat vydírat,“ prohlásil. V rozhovoru pro německý nedělník Bild am Sonntag zdůraznil, že ho v Evropské unii podporuje široká většina křesťanskodemokratických a socialistických šéfů států a vlád. Právě křesťanští demokraté před týdnem zvítězili ve volbách do Evropského parlamentu.

Italský premiér Matteo Renzi dnes na slova Junckera reagoval vyjádřením, že "nemá zajištěnou většinu a rovněž nemá automatické právo na tuto funkci". ,,Juncker je jedním ze jmen (kandidátů) na funkci šéfa EK, ale není jediným jménem,“ citovala Renziho agentura Reuters. Podle Itala je nyní mnohem důležitější zaměřit se na politickou agendu Evropské komise, než na to, kdo bude působit v jaké funkci. 

Pokud by byl Juncker nominován na šéfa Evropské komise i navzdory přání Davida Camerona a dalších ministerských předsedů, znamenalo by to porušení nepsaného pravidla, že takto zásadní rozhodnutí jsou přijímána v rámci EU jednomyslně.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Polibek u Kantova hrobu

KOMENTÁŘ

Lze předpokládat, že i v Kaliningradu si nějak minulý týden připomínali tří sté výročí narození „svého“ filozofa, Immanuela Kanta. Skutečnost, že se právě Kant ...

00:06