Uneseného Čecha mají pomoci najít konexe z Kaddáfího éry

Ztracený Čech

Uneseného Čecha mají pomoci najít konexe z Kaddáfího éry
Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí na státní návštěvě v Praze v roce 1978 během tradičního přivítání chlebem se solí. Uprostřed přihlíží prezident Gustáv Husák Foto: Foto: ČTK
1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Česko chce zúročit vazby, které si v Libyi vybudovalo v době vlády diktátora Muammara Kaddáfího. V souvislosti s pátráním po Čechovi, kterého nejspíš unesli přívrženci takzvaného Islámského státu, to naznačil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Zároveň přiznal, že ani tyto kontakty dosud nemají odpověď na to, kde se český občan nachází a kdo přesně ho unesl.

„V Libyi pracovala celá řada občanů. Dokonce sám znám několik občanů, kteří působili celá léta v Libyi. Ti lidé tam mají celou řadu kontaktů,“ řekl Zaorálek deníku ECHO24.cz. „Také předpokládejte, že Česká republika, dokonce už Československo tu bylo poměrně mohutně přítomno, je tam celá řada vazeb. A i dnešní služby mají možnost tyto vazby používat,“ připojil šéf české diplomacie.

Podle serveru iDnes.cz je Čechem, kterého minulý pátek pravděpodobně unesli ozbrojenci Islámského státu, devětačtyřicetiletý kuchař. U společnosti, která poskytuje servis pracovníkům libyjských ropných polí, pracoval jako koordinátor cateringu. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek večer v ČT uvedl, že respektuje přání rodiny a nechce o ztraceném Čechovi uvádět bližší podrobnosti. Ministr uvedl, že na místě operují česká civilní i vojenská rozvědka. Podle něj je nyní na 99 procent jisté, že českého občana spolu s dalšími lidmi v pátek unesli radikálové z libyjské odnože hnutí Islámský stát.

Ministr zahraničí fakticky připomněl družbu, která probíhala mezi tehdejším Československem a režimem Muammara Kaddáfího. Do Libye jezdili čeští lékaři, montážní dělníci i zbrojní experti a Libyjci mířili naopak studovat do Československa. Samotný Kaddáfí přijel v letech 1978 a 1982 na státní návštěvu do Prahy. A dočkal se mimo jiné tradičního přivítání chlebem se solí.

„Nikdo se nám neozval. Nikdo nám řekl: My je máme.“

I když Zaorálek nechtěl být konkrétní, některé z konexí přečkaly pád socialismu v Československu v roce 1989 i konec Kaddáfího režimu před čtyřmi lety. A nyní mají pomoci při pátrání po uneseném Čechovi. „Ale zároveň řeknu, že to není zas tak, že by nám teď poskytly to, co potřebujeme vědět. Ale máme tam s kým pracovat a budeme v tom pokračovat. Máme také spřátelené zpravodajské služby, které se tam pohybují ještě čileji než my,“ prohlásil.

Čtěte také: Strážcům ropy islamisti usekli hlavu. Pohřešuje se i jeden Čech

Čecha v Libyi unesli teroristi z Islámského státu

Podle ministra zahraničí má nicméně Česko i tak dobré důvody, aby do oblasti poslalo dva své diplomaty. Zaorálek naznačil, že jejich cílem není přímo nestabilní Libye, ale okolní region. Jejich úkolem je spojit se s těmi, kdo se přímo v Libyi pohybují – například se zástupci OSN.

Čtěte také: Jeden Čech vyvázl. Kvůli nezvěstnému letí do Libye diplomaté

Informační pavučinu České republiky doplňuje jeden člověk vyslaný do rakouského týmu. Čech totiž působil na ropném poli v Libyi v rámci rakouské společnosti. A také Rakušané postrádají od soboty jednoho svého občana. Český spojka ve Vídni se proto začala účastnit porad krizového štábu, který zasedá v Rakousku.

Zatímco Rakušané otevřeně hovoří o únosu představiteli Islámského státu, česká rétorika je zdrženlivější. „Ponecháváme si určitou rezervu na to, kdo to přesně je. Vezměte v úvahu, že i samotný takzvaný Islámský stát a jeho libyjský frančíza také není úplně homogenní. Ani tam to není tak, že je jediná skupina,“ zmínil Zaorálek. „Nikdo se nám neozval. Nikdo nám řekl: My je máme,“ podtrhl.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články