Král hazardu Valenta se spojil se Sarumanem českých médií
Mediální obchod
Vládce českého hazardního průmyslu, senátor Ivo Valenta, získá významný podíl ve společnosti Our Media, která provozuje kontroverzní internetový server Parlamentní listy. Podle informací serveru MediaGuru by měl tento majitel sázkové kanceláře Synot získat ve společnosti Our Media poloviční podíl.
Informaci ve středu potvrdila i samotná společnost Our Media s tím, že dokončila jednání s investorem WCV World Capital Ventrures Cyprus Limited. Právě ta je mateřskou společností firmy Synot.
Parlamentní listy, ačkoli to mají přímo v názvu, nemají s českým parlamentem nic společného. Tento web ve velkém přebírá články z jiných českých médií, ale především dává velký prostor protizápadně orientovaným politikům. Přebírá také obsah z různých propagandistických serverů, které jsou buď přímo, či nepřímo závislé na Kremlu – jako je například server Aeronet.cz.
Parlamentní listy jsou naopak v Rusku vydávány málem za oficiální web české poslanecké sněmovny. Nedávno například velká ruská média (s odkazem na Parlamentní listy) informovala o tom, že Češi považují za nejoblíbenějšího státníka ruského prezidenta Vladimira Putina.
Valenta označil Parlamentní listy za úspěšné a skutečně nezávislé české médium, kterému nikdo nediktuje, co a jak má psát. „ Na jeho obsahu se totiž z podstatné míry podílí sami politici, podnikatelé a odborníci z nejrůznějších profesí. Právě proto jsem se rozhodl, že akcionářským vstupem naší skupiny pomohu dalšímu rozvoji tohoto mediálního projektu,“ dodal Valenta.
Čtěte také: Miliardář Valenta: Z Monaka do Senátu? Žádný problém
Ivo Valenta je senátorem od října 2014, kdy získal mandát v obvodě Uherské Hradiště. Před volbami tento monacký rezident tvrdil, že do politiky nejde kvůli svému podnikání. Už letos v lednu ale předvedl opak, když se postavil proti snaze státu zakázat výherní automaty v restauracích a barech a zvýšit zdanění firem, které provozují hazard. Tedy i svého Synotu.
Majitel Parlamentních listů nebyl dlouho veřejně známý, teprve nedávno se k jejich vlastnictví přihlásil vlivný mediální podnikatel Michal Voráček. Ten působil před rokem 1989 v podniku zahraničního obchodu Artia. Po roce 1989 založil časopis Profit a spoluzakládal mediální koncern Ringier. Působil ve statutárních orgánech vlastníků televize Prima, televize Nova, audiotextové společnosti Erika, firmy Český mobil, mediální společnosti Médea nebo distribuční firmy PNS. Podílel se i na rozjezdu bulvárního deníku Super, který byl neúspěšný. Jeho manželkou je známá televizní moderátorka Michaela Jílková.
Voráček je známý také svými vazbami na jiného kontroverzního podnikatele Romana Janouška. Například server iDnes uvádí, že před deseti lety vyhrála výběrové řízení na výrobu Listů hlavního města Prahy společnost Tardus. Její polovinu vlastní společnost Chrisi Praga, v jejímž představenstvu Janoušek v té době působil. Druhá polovina patří společnosti Grand Princ. Tu přes jinou firmu ovládá podnikatel Michal Voráček.
Server Parlamentní listy zahájil svoji činnost v roce 2010, první data o návštěvnosti z jednotného výzkumu NetMonitor jsou k dispozici od dubna 2011. Od té doby se návštěvnost serveru zvýšila téměř trojnásobně. Průměrná měsíční návštěvnost se pohybuje nad úrovní půl milionu reálných uživatelů, což je více než má například server ihned.cz. Michal Voráček by si měl v Parlamentních listech svůj podíl ponechat. „S novými partnery máme společně chuť pustit se jak do mezinárodní expanze Parlamentních listů, tak do dalších mediálních projektů. Věřím, že naše vzájemná spolupráce pomůže mimo jiné i posílení nezávislosti médií v České republice, protože právě koncept Parlamentních listů je na této filozofii postaven,“ uvedl serveru Mediaguru.