Halíkova farnost pozvala gaye a lesby, Duku to pohoršilo

SPOR V CÍRKVI

Halíkova farnost pozvala gaye a lesby, Duku to pohoršiloAKTUALIZOVÁNO
Dominik Duka. Foto: Foto: Jan Zatorsky
2
Domov
Echo24
Sdílet:

Katolická církev se bude letos poprvé oficiálně podílet na pořádání pochodu hrdosti homosexuálů Prague Pride, který se bude konat v Praze. Akademická farnost, ve které působí i kněz Tomáš Halík, bude pro gaye a lesby pořádat ve svých prostorách hned dvě akce. To se však nelíbí kardinálovi Dominiku Dukovi. Podle Halíka jsou ale zprávy o údajném sporu nepodložené.

„Podle mého názoru není šťastné, když se tato problematika v církvi otevírá právě v souvislosti s tzv. „pochodem hrdosti“, protože převážná část účastníků nejsou věřící a není jejich záměrem řešit vztah k církvi,“ napsal Duka v tiskovém prohlášení. Narážel tím na skutečnost, že Akademická farnost, ve které působí i Tomáš Halík, bude pořádat dvě akce na podporu festivalu. Informaci o sporu v katolické církvi přineslo Právo.

První akce se bude konat 12. srpna v prostorách Akademické farnosti. Ve spolupráci se spolkem věřících gayů a leseb Logos, který se podílí na organizaci festivalu Prague pride, zde proběhne beseda s americkou jeptiškou Jeannine Gramickovou na téma „Šikana v církvi a mimo ni“. O den později se rovněž v prostorách farnosti koná promítání polského filmu „Ve jménu…“ o homosexuálním katolickém knězi. 

Duka podotýká, že nemá nic proti homosexuálům jako takovým: „Tento stav si nezvolili, a proto mají být přijímáni „s úctou, soucitem a jemnocitem“. Je třeba se vůči nim vyhnout jakémukoliv náznaku nespravedlivé diskriminace.“ Kardinál si ovšem přeje, aby církev s homosexuály nespolupracovala automaticky, protože katechismus připomíná, že „homosexuální jednání je vnitřně nezřízené a nemůže být schvalováno“, a katolická církev tedy „řadu postojů organizátorů a účastníků tohoto tzv. „pochodu hrdosti“ ze zásady nemůže sdílet“.

Kardinál zároveň připomíná, že homosexuálové v Česku nejsou nijak zvlášť diskriminováni: „Nedomnívám se, že by v naší zemi byli lidé s touto sexuální orientací diskriminováni. Zdůrazňování jakési výjimečnosti a prosazování zájmů, které jsou v příkrém rozporu s učením katolické církve, nejsou na místě.“

Akademická farnost se zatím k Dukovým postojům vyjádřila spíše zdrženlivě. „Pan kardinál tu aktivitu u Nejsvětějšího Salvátora nezakázal, což by ze své pravomoci mohl. Pan Duka, když hovoří o Prague Pride, tak hovoří jen o pochodu,“ řekl Právu Jaroslav Lorman Katolické teologické fakulty Karlovy univerzity, který akce v Akademické farnosti spolupořádá. Právo však připomíná, že kromě akcí Akademické farnosti bude katolická církev pořádat i další doprovodný program, například bohoslužby.

Halík informace o údajném sporu neguje

Tomáš Halík tvrdí, že jsou zprávy o údajném sporu zcela nepodložené. Podle něj nemá Akademická farnost nic společného s tzv. „pochodem hrdosti“, k němuž se Halík osobně už před 4 lety v médiích kriticky vyjádřil. ,,Domnívám se, že podobné akce mají smysl v Rusku, kde jsou homosexuálové předmětem pronásledování, ale stěží u nás, kde je nikdo nepronásleduje. Pokud vládnou v některých kruzích (bohužel i ultrakonzervativně křesťanských) vůči homosexuálům předsudky, pak je třeba je překonávat asi jinými způsoby, než jsou pouliční akce – např. formou klidné a věcné diskuse,“ napsal ve svém prohlášení.

Halík dále uvedl, že plně souhlasí s větou papeže Františka: „Když je někdo gay a má dobrou vůli, kdo jsem já, abych ho soudil? ;,,Katolická církev učí, že se má k gayům a lesbám přistupovat s plným respektem a porozuměním. S tím, že svátostné manželství v katolické církvi mohou uzavřít pouze muž a žena zcela souhlasím,“ uzavřel kněz.

K besedě s americkou jeptiškou Gramickovou dodal, že jeho akademická farnost vyhověla žádosti poskytnout v rámci diskusních večerů prostor pro debatu dr. Jaroslava Lormana s americkou řeholnicí Sr. Jeannine Gramick. ,,U nás sr. Jeannine Gramicková žádnou činnost s G+L osobami vykonávat nebude, byla pozvána k debatě – a navíc nikoliv o homosexualitě, nýbrž na téma šikany v církvi i ve společnosti,“ napsal s tím, že takto dává možnost akademické veřejnosti udělat si kvalifikovaný názor na řadu dnes v církvi živě diskutovaných otázek.

Tomáš Halík, který už dříve oznámil, že nevylučuje kandidaturu na prezidenta, se v minulosti na adresu gayů vyjadřoval v některých případech ne příliš lichotivě. Například v roce 2011 v komentáři pro Lidové noviny napsal, že z tohoto „Ohňostroje nevkusu a obscenity“ se mu obracel jeho „dost konzervativní žaludek“. Farář však tehdy připomněl, že „ví o jejich těžkostech“ a nikdy by se na ně neopovážil „házet kameny zatracení“. 

Čtěte také: Je rodina a pak její imitace. Hodnoty erodují, říká Duka

Halík kandidaturu na Hrad nevzdal. Mám co nabídnout, říká

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články