Dividendy světa na rekordu, ruské padly na polovinu. I to je dopad Ukrajiny

Vyplácení dividend

Dividendy světa na rekordu, ruské padly na polovinu. I to je dopad UkrajinyANALÝZA 1
Ekonomika
Sdílet:

Burzově obchodované společnosti vyplatily svým investorům za první čtvrtletí letoška v celosvětovém měřítku 228,4 miliardy dolarů na dividendách. Meziročně o 31 procent víc, úctyhodný skok. Růst odměn pro akcionáře si nyní užívá především západní svět, zatímco vlažný je vývoj na rozvíjejících se trzích a v ostrém kontrastu pak stojí dividendy ruských firem. Ty propadly na méně než polovinu. I tak vypadá dopad ukrajinského konfliktu a prudkého odlivu kapitálu z ruského trhu.

Rekordní výplata Vodafonu

Plus 31 procent, krásné číslo. Na meziročním skoku na 228 ze 174 miliard se ale položkou plných 26 miliard dolarů podílí zvláštní dividenda telekomunikační skupiny Vodafone, ukazuje analýza Henderson Global Investors. Rekordní výplata akcionářům byla udělena po prodeji podílu Vodafonu v americkém Verizonu. Pokud z celkového balíku ukrojíme nejen zvláštní dividendu Vodafonu, ale i všechny další mimořádné odměny akcionářům, dostaneme se na 12,1% tempo růstu.

Zvláštní dividenda Vodafonu byla nejrozsáhlejší jednorázovou výplatou odměny akcionářům v korporátní historii. Za celý rok britská telekomunikační skupina očekává, že k akcionářům poputuje kolem 35 miliard dolarů. I to ukazuje dnešní výjimečnost Vodafonu. Proti druhé firmě v žebříčku, ropné společnosti Shell a dividendové stálici, je výplata dividend aktuálně trojnásobná.

Pro zisky teď na západ

Nejvýraznější růst odměn pro akcionáře zažívají od úvodu letošního roku západní trhy, zejména Spojené státy. Tamní firmy meziročně odvedly akcionářům o 30 procent víc, celkem 86,5 miliardy dolarů. Po očištění o všechny mimořádnosti růst dosahuje solidních 16 procent. U Velké Británie a kontinentální Evropy je to 14,8 a 8,9 procenta.

Trefou média či vzdělání. Nejen Ukrajina drtí Rusko

Kromě Spojených států a Velké Británie teritoriálně si investoři odnášejí nejvyšší dividendové zisky ze sektorů vzdělávání, médií, zdravotnictví a technologií. Zaostávají finance a výrazně sektor energetiky.

I tom nám naznačuje, proč na pro investory smutnějším konci žebříčku stojí ruské firmy. A také Japonsko. Zatímco u země vycházejícího slunce rozhodl zejména slabý jen (provázející Abenomiku) o meziročním propadu dividend o pětinu, u ruských firem je pomohl stlačit na méně než polovinu ukrajinský konflikt. Nejisté jsou v nestabilní situaci firmy, investoři pak nenávidí politické riziko.

„Světový růst dividend nyní vedou Spojené státy. Celkově bude letošek zejména na západních trzích vstřícnější, než rok 2013,“ komentuje Alex Crooke, stojící v čele globálních akciových obchodů v Henderson Global Investors.

Na rozvíjejících se trzích se nadále pod vývoj dividend podepisují oslabující místní měny. Byť tento tlak by měl letos polevit, očekává se pro změnu dopad utahování měnové politiky ve Spojených státech. U ruských společností pak musíme počítat s pokračováním odlivu kapitálu z ruského trhu pod tíhou ukrajinského konfliktu. Goldman Sachs jej už v polovině března odhadla na 50 miliard dolarů, za celý rok čeká dvojnásobek. Ruská centrální banka za první čtvrtletí roku, o kterém se bavíme u dividend, potvrdila úprk 64 miliard amerických dolarů. Světová banka odhaduje, že Rusko přijde za celý rok o zahraniční kapitál v rozsahu 150 miliard dolarů.

Celý článek včetně tabulek čtěte na nově vznikajícím investičním webu Roklen24.cz

Sdílet:

Hlavní zprávy