Asadovi zabijáci přicházejí jako uprchlíci. Jsou to podvrhy?

Obvinění na Facebooku

Asadovi zabijáci přicházejí jako uprchlíci. Jsou to podvrhy?NOVÉ 4
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

Na sociálních sítích, které sdílejí Arabové žijící v Evropě, kolují fotografie údajných teroristů či někdejších zabijáků ve službách syrského vůdce Bašára Asada, kteří prý do evropských států dorazili pod rouškou uprchlíků. „Ty stránky mi přijdou docela věrohodné,“ říká pražský spolupracovník televize Al Džazíra Ousama Abbas, který na některé deník ECHO24.cz upozornil. Pražští arabisté ale varují, že může jít o falešná obvinění a zmanipulované facebookové profily.

„Zločinec a vrah Al Zubejdí, Iráčan, upálil neozbrojeného iráckého občana a hřál se u jeho mrtvoly.“ Takový text v arabštině je u fotografie ozbrojence v maskáčové vestě, který sedí v podřepu u znetvořené mrtvoly muže, z níž ještě šlehají plameny. Vedle je fotografie muže v tričku a slunečních brýlích, jenž se prochází po nejmenovaném evropském městě. Facebookový příspěvek z minulého měsíce tvrdí, že je to „vrah“ Al Zubejdí, nyní azylant ve Finsku.

„Tento pachatel, Ali Aeian, má ruce umazané krví, vraždou. Bydliště Mnichov,“ říká popiska u fotografie vousatého mladíka na další facebookové stránce. Na jedné fotografii je v polní uniformě s automatickou zbraní, na další také coby voják hrdě pózující pod portrétem Bašára Asada. Na třetím snímku pak s novým účesem v evropském oblečení na jakési evropské ulici, zřejmě v bavorské metropoli. Ani u této fotografie ale není zcela zřetelné, zda ozbrojenec a „civil“ jsou jedna a tatáž osoba, i když jsou si podobní.

Na jiných stránkách jsou zase fotografie spokojeně vyhlížejících údajných azylantů propojené se snímky jim velmi podobných mužů se zbraní či dokonce v bojové situaci, na nichž jsou označení jako příslušníci radikální organizace Islámský stát.

„Aktivisté jsou velmi přesní“

“Syřané nechtějí být spojovaní s terorismem, a proto chtějí pomoci odhalit takové lidi,“ řekl deníku ECHO24.cz během říjnového rozhovoru syrský uprchlík Osama Mohsen, jehož záběry obletěly svět ve chvíli, kdy jej se synem v náručí podrazila maďarská kameramanka. Fotbalový trenér Mohsen byl paradoxně sám brzy po incidentu a velkolepém přijetí ve Španělsku bez důkazů označen za podporovatele islamistické skupiny An-Nusrá a iniciátora násilností v Sýrii. Deník New York Times ale tato obvinění označil za zcela nepodložená.

Čtěte také: S islamisty nemám nic společného, brání se syrský trenér

V současnosti ale Mohsen, bydlící ve španělském Getafe, podobně jako třeba jeho krajan žijící v Praze, novinář Ousama Abbas, tvrdí, že fotografie mohou být autentické. Sami ale k tomu důkazy nemají. „Existují stránky aktivistů, kteří jsou velice přesní a spolehliví a důkazy poskytují,“ říká Mohsen. Na požádání deníku ECHO24.cz ale tento týden poslal pouze odkaz na zmíněné facebookové stránky, kde je informací minimum a věrohodné důkazy žádné.

„Nepřátelství si přinášejí sebou“

„Upřímně, nevím, co si o tom myslet, po sociálních sítích běhá spousta nesmyslů,“ říká arabista Bronislav Ostřanský z Orientálního ústavu ČSAV. „Ty fotografie nevypovídají vůbec o ničem. To, že je někdo vyfocen v maskáčích či se zbraní, ještě neznamená, že někde bojoval,“ podotýká arabista Petr Pelikán. Podle něj může jít také o vyřizování účtů mezi určitými lidmi přes sociální sítě. „Přistěhovalci z těchto zemí si někdy sebou přinášejí nepřátelství mezi jednotlivými klany či frakcemi,“ říká Pelikán. Podle orientalistů by se podobnými nařčeními měla zabývat policie nebo tajné služby a případně zjistit, jestli je na nich něco pravdy. „Obávám se ale, že zejména u nás na to tajné služby nemají kapacity,“ připomíná Pelikán.

Letos v září sdílela snímek údajného teroristy například právnička Klára Samková spolupracující s Blokem proti islámu. Brzy se však ukázalo, že muž, který byl na Facebooku obviněn coby příslušník „Islámského státu“, proti němu naopak bojoval.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články