Polsko rázně přepřahá. Čeká ho jednobarevná vláda?

Výsledky voleb

Polsko rázně přepřahá. Čeká ho jednobarevná vláda?AKTUALIZOVÁNO
Jaroslaw Kaczynski a kandidátka na premiérku Beata Szydlo. Foto: Foto: Reuters
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Opoziční konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS) vyhrála podle nejnovějších odhadů výsledků nedělní volby v Polsku s 37,7 procenty hlasů. Tento zisk by měl stačit na sestavení první jednobarevné většinové vlády od pádu komunismu. ​Druhá vládní Občanská platforma (PO) získala 23,4 procenta a její šéfka a premiérka Ewa Kopaczová již přiznala volební porážku.

Přesvědčivé vítězství opoziční strany, které do voleb vedla kandidátka Beata Szydlová, by tak mohlo ukončit osm let hegemonie liberálů z Občanské platformy (PO). „Nezapomeňme na to, že jsme těch osm let nepromarnili,“ reagovala na neúspěch své strany Kopaczová. Liberálové budou mít podle odhadů v Sejmu 133 poslanců, což je ztráta více než sedmi desítek křesel.

Do parlamentu by se podle odhadů dostaly ještě tři strany. Třetí místo patří protestnímu uskupení rockera a neúspěšného kandidáta z jarních prezidentských voleb Pawla Kukize, kterému odhad přisoudil 9 procent hlasů. Do Sejmu pronikne se 7,1 procentem hlasů i nová liberální strana Moderní.pl, kterou vede ekonom Ryszard Petru. Těsně nad zákonným prahem pětiprocentní hranice balancuje dosavadní vládní partner Kopaczové – lidovci. Sjednocená levice sice dostala 6,6 procent, protože je však koalicí několika levicových stran, potřebuje na účast v Sejmu osm procent.

Splněný úkol

Nálada ve štábu PiS byla po zveřejnění předběžných výsledků triumfální. „Pane prezidente, hlásím splnění úkolu,“ prohlásil šéf strany a expremiér z let 2006-2007 Jaroslaw Kaczyński s odkazem na svého bratra a tragicky zesnulého prezidenta Lecha, který podobnou větu adresoval tehdejšímu šéfovi strany Jaroslawovi po svém vítězství v prezidentských volbách 2005.

Teprve po Kaczyńském se ke slovu dostala pravděpodobná příští premiérka Beata Szydlová, která vedla PiS ve volební kampani a podle níž má největší zásluhu na úspěchu právě předseda strany. „Neodtrhli jsme se od reality, ale zamířili jsme tam, kde je lidem hodně těžko. Na to nemůžeme zapomínat a v práci, kterou jsme začali, musíme pokračovat,“ řekla Szydlová v narážce na předvolební sliby zlepšení života chudých Poláků.

K nedělním volbám přišlo přes 51 procent voličů. Účast byla mírně vyšší než při posledních volbách.

Kandidátka na premiérku, Beáta Szydlová
- Vystudovaná etnografka Szydlová je považována za představitelku moderní podoby PiS, která nechce být vnímána jako strana jednoho muže kritizovaného kvůli příliš radikálnímu odporu k EU či prosazování zájmů církve.
- Předseda PiS Jaroslav Kaczyński ji na první místo kandidátky letos v červnu vybral se zdůvodněním, že je „současně mladá i zkušená“. Szydlová se již osvědčila při vedení úspěšné kampaně kandidáta PiS Andrzeje Dudy před květnovými prezidentskými volbami.
- Letos v červnu se Szydlová důrazně vyslovila proti přechodu Polska na euro. Zavedení společné evropské měny v její zemi by podle ní skončilo podobnou krizí, v jaké je nyní Řecko.
- Rovněž odsoudila zářijové hlasování Polska na summitu EU pro přerozdělení 120.000 uprchlíků z Itálie a Řecka, kdy Polsko má podle plánu přijmout 4500 běženců. Slíbila, že pokud bude v čele vlády, postoj Polska změní. „Podpořit Maďarsko, Českou republiku a Slovensko (ohledně uprchlických kvót) bylo v našem zájmu,“ prohlásila pro tisk.
- Uprchlickou krizi označila za problém, který ze zahraniční politiky zajímá nejvíce Poláků, a prohlásila, že vláda na něj marně hledá řešení.
- Rovněž nedávno uvedla, že Polsko musí mnohem těsněji spolupracovat se svými středoevropskými sousedy včetně ČR, pokud jde o témata jako je migrace, a to navzdory tomu, že tyto státy udržují dobré vztahy s Ruskem.
- Slíbila, že po vítězných volbách sníží věk pro odchod do důchodu, zvýší částku příjmů osvobozenou od daní a rodinám pomůže částkou 500 zlotých na každé dítě (asi 3200 korun).
- Poslankyní Sejmu je Szydlová od roku 2005, kdy také vstoupila do strany PiS. Od 24. července 2010 je místopředsedkyní této strany.
- Narodila se 15. dubna 1963 v Osvětimi. Vystudovala etnografii na Jagellonské univerzitě v Krakově. V letech 1989-1995 působila na tamní Fakultě filozofie a historie.
- V letech 1987-1995 pracovala v Historickém muzeu v Krakově, později v Kulturním centru v Libiazi v Malopolském vojvodství. V období 1998-2005 byla starostkou města Brzeszcze.
- Podle komentátorů nepříliš výrazná politička je od roku roku 1987 vdaná za Edwarda Szydla, mají dva syny.

Čtěte také: Smete dnes polská opozice ve volbách vládu?

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články