Žebříček korupce. Česko jako ruka Balkánu, v EU patří k nejhorším

Žebříček korupce. Česko jako ruka Balkánu, v EU patří k nejhoršímINFOGRAFIKA 3
Svět
Echo24
Sdílet:

Ruka korupce ve veřejném prostoru se natahuje od Turecka přes Bulharsko a Srbsko do Česka. Tak vypadá obrázek, který vyplynul z analýzy Transparency International. Naši sousedi směrem na západ, ale i Polsko nebo státy Pobaltí bojují s korupcí úspěšněji. Česká republika si přitom podle mezinárodní organizace mírně polepšila. Zatímco loni skončila v celosvětovém žebříčku na 57. místě, letos je třiapadesátá.

Nejméně se tradičně uplácí ve skandinávských zemích, ve Švýcarsku či Nizozemí. Na opačný konec Transparency International (TI) umístila Severní Koreu a Somálsko. Mezi dvaceti nejzkorumpovanějšími státy jsou dále Afghánistán, Irák, Sýrie nebo Venezuela.

Z postkomunistických zemí je podle zprávy TI korupcí nejméně zatíženo šestadvacáté Estonsko. V žebříku osmadvaceti států EU rozšířeného o Island, Norsko a Švýcarsko je Česká republika na pětadvacátém místě následovaná Slovenskem. 

"My to hodnotíme jako velmi nedobrý výsledek. Bohužel to ukazuje stále to, že pokulháváme za našimi sousedy a že k zásadnímu zlepšení zatím nedošlo," komentuje výsledek Česka ředitel české pobočky TI David Ondráčka. 

TI v indexu hodnotí země podle míry vnímané korupce za použití stobodové stupnice, ve které hodnota 100 bodů označuje zemi téměř bez korupce. Takovou bilanci ale podle TI žádná země nemá, první Dánsko dostalo 92 bodů. Česko jich podle TI má 51, loni to bylo 48, předloni 49. 

"To lze hodnotit jako odraz ode dna, ale pořád je třeba to srovnávat s dalšími zeměmi, které se také zlepšují, posouvají a mění," uvedl k tomu Ondráčka. "Byť je ten posun lehce pozitivní, tak stále Česká republika končí za většinou našich sousedů, což je to, co nás nejvíce mrzí," dodal. Podle programového ředitele TI ČR Radima Bureše může toto mírné zlepšení souviset se změnou fungování státních zastupitelství za vlády Petra Nečase (ODS) a s úpravou zákona o veřejných zakázkách v roce 2012. 

Zhoršující se situace je podle Transparency International patrná kromě Ruska také v dalších rychle se rozvíjejících ekonomikách, jako je Čína, Turecko, Brazílie či Indie. V Číně navzdory rozsáhlému protikorupčnímu tažení "se stále skrývá velké množství korupčních případů za zavřenými dveřmi a rovněž způsob postihování lidí za korupci musí být průhlednější", uvedla TI.

Problémem je také uplácení brazilských politiků hlavní ropnou společností v zemi, bankovní konta, která mají bohatí Indové na Mauriciu a Rusové na Kypru. 

Čtěte také:

Teď skákejte, bojovníci s korupcí

Korupční aféra v Portugalsku. Policie zatkla i expremiéra

Sdílet:

Hlavní zprávy