NOVÉ

Evropa zruší víza pro Ukrajince, slíbil Juncker Porošenkovi

,

Bezvízová politika

Témata: , , ,

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker slíbil Petro Porošenkovi, že do konce roku dojde ke zrušení víz pro Ukrajince nyní nutných pro vstup do států Evropské unie. Uvedl to po jejich vzájemném setkání v Bruselu. Možné problémy v souvislosti s migrační vlnou a válkou panující na Ukrajině nevidí.

,,Nepochybuji, o tom, že členské státy schválí bezvízový styk. Evropská komise má v úmyslu navrhnout, aby do konce roku došlo k vízové liberalizaci. Konečné rozhodnutí ale bude na členských státech,“ sdělil podle serveru Euobserver.com Juncker.

Šéf Evropské komise také podotkl, že Ukrajina zaznamenala „obrovský pokrok“ v technickém dodržování předpisů, zejména co se elektronických kontrol na hranicích týče. Podle něj jsou ale posledním důležitým bodem, na kterém musí Ukrajina ještě zapracovat, protikorupční reformy.

K setkání politiků došlo v rámci dvoudenní návštěvy ukrajinského prezidenta Petro Porošenka v Bruselu. Během ní se Porošenko setkal také s prezidentem Evropské unie Donaldem Tuskem nebo s belgickými představiteli. Kromě otázky zrušení víz s nimi jednal mimo jiné o dodávkách plynu nebo posledních dvou splátkách z balíku pomoci ve výši 1,8 miliardy eur (asi 49 miliard Kč).

Čtěte také: Kyjev se na východě Ukrajiny chová nezodpovědně, stěžuje si Moskva

Přejít na diskusi