„Nikoho nezajímá, jestli tě zastřelím. Řeknu, že jsi chtěl utéct“

Erdoganovo Turecko

„Nikoho nezajímá, jestli tě zastřelím. Řeknu, že jsi chtěl utéct“NOVÉ
Turečtí policisté zadržují muže na demonstraci v Istanbulu. Foto: Foto: Shutterstock.com
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Za nynějšího výjimečného stavu smí policisté v Turecku zadržet kohokoli bez udání důvodu až na 30 dní. Smí dokonce zadrženému odepřít nárok na právníka. Podle organizace Human Rights Watch se policisté za současného výjimečného stavu, vyhlášeném prezidentem Erdoganem po nevydařeném puči, dopouštějí fyzického i sexuálního násilí na zadržovaných a upírají jim základní lidská práva.

„Protože je vyhlášen výjimečný stav, nikoho nebude zajímat, když tě zabiju,“ řekl podle svědků turecký policista zadržovanému. „Prostě řeknu, že jsem tě zastřelil, když ses snažil utéct,“ dodal prý strážník. Taková slova, která dokazují současnou moc policistů, zaslechla rodina jiného zadržovaného, uvádí stanice Deutsche Welle.

Na začátku října turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prodloužil výjimečný stav o další tři měsíce. Tamní vláda tak nadále smí zakazovat veřejná shromáždění či přísněji ohlížet na média. Organizace Human Rights Watch však v nejnovější zprávě také upozorňuje na narůstající moc policistů, jejichž práci nikdo nereguluje.

Jeden ze zadržovaných uvedl, že mu policisté vyhrožovali tím, že ho znásilní obuškem a že prý nepřežije dalších 30 dní. To je právě doba, kdy za výjimečného stavu mohou policisté člověka zadržet bez udání důvodu a bez soudního příkazu. Před pučem to byly v Turecku čtyři dny, pro porovnání – v České republice je to 48 hodin. Policisté v Turecku nyní dokonce mohou zadržovanému odepřít až na pět dní právníka.

To policisté často využívají k vyhrožování a vydírání, také tím násobí strach rodiny, která nemá tušení, co se děje. Pět dní totiž nikdo nemůže kontaktovat a ochránit zadrženého. Věznění jsou podle Human Rights Watch i nevinní lidé, kterým po 30 dnů nikdo nic nedokázal.

Už na konci července organizace Amnesty International zjistila, že v tureckých věznicích dochází ke znásilňování, fyzickému násilí a mučení. Oběti se často bojí mluvit, mnozí právníci se navíc prý takovým případům vyhýbají.

Podle jednoho ze západních vyšetřovatelů Andrewa Gardnera se Tureckem nikdy ještě nešířil takový strach. „Tento velký strach obchází lidi a občanská sdružení. Věnovat se lidským právům v Turecku chce hodně odvahy, zvlášť u domácích lidskoprávních organizací, novinářů a právníků. Pokud se tito lidé bojí, znamená to, že je to vážné,“ popsal situaci Gardner.

Čtěte také: Turecká policie na základě udání zatkla Gülenova bratra

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články