Čína staví rychlovlak do Íránu. 3200 km zvládne za dva dny

Obnova Hedvábné stezky

Čína staví rychlovlak do Íránu. 3200 km zvládne za dva dnyNOVÉ
Ilustrační foto Foto: FOTO: Shutterstock
2
Ekonomika
Echo24
Sdílet:

Čínské železnice přišly s megalomanským projektem, který má za úkol vytvořit spojení s důležitým obchodním partnerem Íránem. Čína se tak snaží podle Deutsche Welle zmírnit mezinárodní ekonomické sankce uvalené na Írán. Železnice má být dlouhá 3 200 kilometrů a vlaky na ní budou dosahovat až 300 km/h, píše BBC.

Dráha povede přes téměř všechna jihovýchodní asijská obchodní centra, jakými jsou například Almata, Bištěk, Taškent, Samarkand, Ašchabad a konečná stanice bude v Teheránu. Navrhovaný projekt byl předložen čínskými představiteli ke schválení minulý měsíc.

Dráha má zajistit rychlejší a levnější pohyb pracovních sil a zboží. Podobné spojení již existuje, ale podle hlavního inženýra se vlaky potýkají s nejednotným rozpětím kolejí a musí na hranicích jednotlivých států překládat náklad do jiných vlakových souprav. „Vlaky budou také dosahovat nadstandardní rychlosti 300 km/h, a tím pádem by cesta nemusela trvat déle než dva dny,“ dodal čínský inženýr pro BBC.

Navrhovaná dráha je podle analytiků další z celé řady kroků, kterými chce Čína transformovat svou ekonomiku. Čína už nechce být jen ekonomikou, která zaměstnává levnou pracovní sílu, ale chce rozšířit svůj vliv do okolních asijských států. K tomu potřebuje vysoce kvalitní infrastrukturu.

Celá výstavba je součástí ekonomického projektu s názvem Čínský pásek. Čínská vláda se dlouhodobě snaží obnovit tzv. Hedvábnou stezku, která má za cíl propojit celou Asii.

Irán je pro Čínu dlouhodobě strategickým partnerem. „Čína udržuje svoje obchodní vztahy s Íránem navzdory všem ekonomickým sankcím a překážkám. „Čínské firmy dlouhodobě a intenzivně investovaly do industrializace Íránu. Nemůžou tedy současné době od svých investic dát ruce pryč. Čínská vláda také velice nutně potřebuje obrovské množství ropy a Írán je v tomto ohledu životně důležitým producentem,“ řekl pro Deutsche Welle odborník na Čínu Michal Meidan.

Čtěte také: Čína staví obří klonovací továrnu. Na maso i cirkus

Kimova dívčí kapela v Pekingu nevystoupila a nečekaně odjela

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články