Doplatil Mynář na kauzu Petrcíle? Zločin se nestal, tvrdí Masný

Proč Mynář nedostal prověrku?

Doplatil Mynář na kauzu Petrcíle? Zločin se nestal, tvrdí MasnýNOVÉ 2
Domov
Tomáš Pergler
Sdílet:

Proč nedostal hradní kancléř Vratislav Mynář bezpečnostní prověrku, se veřejnost od Národního bezpečnostního úřadu patrně nedozví. Nejčastěji se spekulovalo o Mynářově angažmá v takzvané kauze Petrcíle, při níž stát prohrál arbitráž i následný soud o akcie ostravské Nové huti. Mynář stanul na vítězné straně spolu se svérázným opavským podnikatelem Radimem Masným a vydělal na prodeji pohledávky miliardářovi Pavlu Tykačovi. Masný, jenž v 90. letech proslul kontroverzním sponzoringem ČSSD nebo pokusem o ovládnutí krachující skupiny Chemapol, nyní tvrdí, že na tehdejších operacích nebylo nic závadného.

„Byl to normální obchodní případ, kdy český stát porušil pravidla, ke kterým se předtím písemně zavázal. Jestli tam někdo něco porušil, nebyl to Mynář ani já,“ řekl Masný deníku ECHO24.cz. „Dostali jsme nabídku na koupi pohledávky, tak jsme ji přijali a prodali, na tom přece není nic špatného. Akcionáři dostali svůj příslušný podíl. Jestli toto má být příčinou neudělení prověrky, tak by jí neměl dostat nikdo. Mynář tam nic neprovedl,“ dodal podnikatel.

Čtěte také: Mynářův konec? Bezpečnostní prověrku na přísně tajné nezískal

Masný a Mynář ovládli po roce 2000 společnost Petrcíle, založenou původně manažery Nové huti, která si nárokovala 14 procent akcií ostravské společnosti. Tehdejší vláda Miloše Zemana předtím zrušila příslušnou smlouvu a odmítla opci uznat. V roce 2004 arbitráž přiznala Petrcíli odškodné dvě miliardy korun, stát ale výrok napadl u soudu. V této fázi se Masného skupina dohodla na prodeji pohledávky s miliardářem Pavlem Tykačem, ke kterému se později přidala ještě PPF Petra Kellnera. Soudy nakonec přiřkly akcie Petrcíli za 850 miliónů korun, Tykač s Kellnerem pak podíl prodali většinovému vlastníkovi hutí Arcelor Mittal za zhruba 6,5 miliardy korun. Kolik předtím dostali Masný a Mynář, nechtějí dotyční aktéři sdělit.

Z pohledu státu mohlo být podezřelé, že Masný se tehdy přátelil se šéfem Zemanových poradců Miroslavem Šloufem a teoreticky mohl přinejmenším těžit z informací z okruhu premiéra. Šlouf také veřejně podporoval plán Masného na sloučení tří velkých severomoravských hutí – Nové huti, Vítkovic a Třineckých železáren - pod jednu střechu a v novinách se o něm spekulovalo jako o spojenci Masného v Petrcíli. Šlouf se přes opavského podnikatele seznámil také s Mynářem. V listopadu 2013, kdy už byl odstaven z okruhu Zemanových spolupracovníků na Hradě, Šlouf naznačil v rozhovoru pro server Aktuálně.cz, že kauza Petrcíle může Mynářovi uškodit. „Bylo veřejné tajemství, že tato záležitost neprobíhala košer,“ uvedl.

Masný však trvá na tom, že jeho ani Mynářův postup nebyly závadné. „Žádný zločin se nestal,“ prohlásil podnikatel, který v lednu na svůj dům v centru Opavy vyvěsil obrovský portrét Miloše Zemana. „Pana prezidenta mám velice rád, ale nestýkám se s ním. Žiju si svůj život obyčejného člověka. Velice si vážím i pana Mynáře, je to velice solidní člověk,“ dodal Masný.

Čtěte také: Bývalému boxeru Masnému se otevírá cesta ke stamiliónům

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články