Černou skříňku poslali separatisté do Moskvy

Sestřelené letadlo

Černou skříňku poslali separatisté do MoskvyAKTUALIZOVÁNO 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Čtvrteční pád malajsijského letadla s takřka 300 lidmi na palubě na neklidném východě Ukrajiny zřejmě nebyl nehodou, stroj byl očividně „smeten z oblohy“. Prohlásil to americký viceprezident Joe Biden. První černou skříňku našli včera na místě separatisté a podle serveru RFE/RL ji už odeslali k analýzám do Moskvy. Dnes našli záchranné týmy na místě druhou černou skříňku.

Kyjev a proruští separatisté se vzájemně obviňují, že stroj sestřelili. Ukrajinský prezident Petro Porošenko chce zorganizovat mezinárodní vyšetřování, které má tragédii objasnit. Washington kvůli tomu žádá okamžitý klid zbraní.  

Čtěte také: Separatisté potvrzovali sestřelení letadla, hlásí Kyjev

Putin: Za zřícení letadla může Kyjev

„Je to skutečně znepokojivá událost,“ prohlásil Biden. Dodal, že USA prozatím neznají všechny podrobnosti, ale že letadlo bylo „očividně sestřeleno - sestřeleno, žádná nehoda, smeteno z oblohy“. „Je zde mnoho otázek, které musí být zodpovězeny. My ty odpovědi dostaneme a podle toho podnikneme další kroky,“ řekl.

O tragédii spolu ještě ve čtvrtek hovořili Porošenko a americký prezident Barack Obama. „Prezidenti zdůraznili, že všechny důkazy z místa havárie musí zůstat na místě na ukrajinském území, aby mezinárodní vyšetřovatelé mohli prověřit všechny aspekty tragédie,“ uvedl k telefonátu Bílý dům. Obama rovněž Porošenkovi slíbil, že američtí experti poskytnou Ukrajině veškerou pomoc.

Separatisté mají černou skříňku 

Bílý dům v noci na dnešek vyzval Rusko, Ukrajinu a proruské separatisty, aby se zasadili o okamžité příměří kvůli „bezpečnému a neomezenému přístupu“ k místu neštěstí. Washington také zdůraznil, že je nezbytné, aby všechny důkazy zůstaly na místě havárie a aby s nimi nebylo manipulováno. Separatisté nicméně ohlásili, že jimi nalezenou černou skříňku s letovým záznamem předají Mezistátnímu leteckému výboru (MAK) v Moskvě, který vyšetřuje nehody na území Společenství nezávislých států. A podle dostupných informací ji tam již předali.

Server RFE/RL dnes uvedl, že záchranný tým nalezl den po nehodě na místě havárie ještě druhou černou skříňku.

Agentura AP s odvoláním na nejmenovaného amerického vládního představitele napsala, že tajné služby Spojených států jsou přesvědčeny, že malajsijský stroj mířící z Amsterodamu do Kuala Lumpur zasáhla raketa země-vzduch. Rozvědka podle tohoto zdroje analyzuje, zda byla střela vypálena z ukrajinského, či ruského území.

Zmíněný vládní představitel dodal, že je zřejmě nepravděpodobné, že by za pádem letadla stály ukrajinské vládní síly, neboť prý nemají potřebné kapacity. AP k americkému vyšetřování poznamenala, že USA mají vyspělou techniku, která dokáže zjistit odpálení raket. 

Kdo byl na palubě

Malajsijské aerolinky dnes upřesnily seznam cestujících, kterých bylo 283, tedy o tři více, než se dosud uvádělo. Údaj 15 členů posádky zůstává nezměněn. Mezi pasažéry byla i tři nemluvňata. Z 298 lidí na palubě jich 154 bylo občany Nizozemska, 43 Malajsie a 27 Austrálie. Mezi cestujícími byli také obyvatelé Indonésie, Británie, Německa, Belgie, Filipín a Kanady. Národnost 41 lidí nebyla zatím ověřena. 

International AIDS Society (IAS), asociace odborníků na HIV a AIDS, oznámila, že na palubě měla 108 delegátů a jejich rodinných příslušníků, kteří cestovali na kongres do Melbourne.

Čtěte zde: Mezi obětmi jsou i delegáti WHO, letěli na kongres o AIDS

Malajsijská letecká společnost rovněž uvedla, že trasa letu přes východní Ukrajinu byla Mezinárodní organizací pro civilní letectví (ICAO) prohlášena za bezpečnou. Aerolinky již také podobně jako jiné letecké společnosti oznámily, že se ukrajinskému vzdušnému prostoru budou vyhýbat alternativními trasami. Americký letecký úřad FAA mezitím nařídil americkým leteckým společnostem lety nad východem Ukrajiny. 

Kokpit a motor leží kilometr od sebe

Tragédií se v pátel v 16:00 SELČ bude zabývat Rada bezpečnosti OSN, která se mimořádně sejde na žádost Británie. Z návrhu společného prohlášení, ze kterého citovala agentura Reuters, vyplývá, že tento vrcholný orgán OSN vyzve k vyšetřování podle mezinárodních standardů pro civilní letectví a k tomu, aby „všechny zúčastněné strany okamžitě poskytly vyšetřovatelům přístup na místo zřícení“.

Trosky letounu jsou podle AP od sebe vzdáleny několik kilometrů, což nasvědčuje tomu, že stroj se ještě před dopadem rozlomil. Kokpit a jeden z motorů leží kilometr od sebe. Místní také tvrdí, že ocas letadla je vzdálen deset kilometrů. Záchranáři pracující na místě neštěstí označují místa nálezů těl tyčemi s bílou vlaječkou. 

Sdílet:

Hlavní zprávy