Stát chce ublížit vašim dětem. Chystá se nebezpečná reforma

Nový plán ministerstva školství

Stát chce ublížit vašim dětem. Chystá se nebezpečná reformaTÝDENÍK ECHO 2
Domov
Echo24
Sdílet:

Ve vládě Bohuslava Sobotky sedí ministři, kteří hodně mluví, jak promění zemi. A nejsou za nimi vidět žádné podstatné činy. Klasickým příkladem je ministr financí a nejpopulárnější politik Andrej Babiš. O karuselech, lepším výběru daní a elektronické evidenci tržeb jsme toho slyšeli opravdu hodně. Fakticky se nezměnilo téměř nic. Ministr financí se nemůže chlubit žádným zásadním prosazeným zákonem, a už vůbec ne praktickými výsledky. A to je ve vládě bezmála dva roky.

Pak jsou ministři, kteří se do televizí a novin zrovna nehrnou. Moc o nich neslyšíte. Jejich činy ale mění společnost na dlouhé roky dopředu. Bez velkého humbuku prosazují svou ideologii u velmi citlivých a kontroverzních témat. Nejvýstižnějším příkladem je ministryně školství Kateřina Valachová. Do vlády přišla teprve v červnu. A už od začátku příštího školního roku spouští velký projekt inkluze, který má zaručit, že téměř všechny děti s lehkým mentálním postižením budou chodit do běžných tříd základních škol s ostatními dětmi. Hned na začátek je potřeba vyjasnit, že nejde o tělesně postižené děti. Ty chodí až na úplné výjimky do běžných tříd už dnes a nevyvolává to vůbec žádnou debatu.

O co jde, jsou děti nějakým způsobem mentálně handicapované. Od září se podle plánu, který prosadila Kateřina Valachová, jež přišla do úřadu z pozice náměstkyně ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera, výrazně promění poměry na základních školách. Ředitelé budou mít povinnost přijmout děti s mentálním postižením, pokud o to jejich rodiče projeví zájem. Tyto děti budou naopak moci zůstat na speciálních a praktických školách, jen když o to jejich rodiče výslovně písemně požádají. Třetí zásadní změnou je, že náklady na asistenty pro tyto děti bude základním školám platit vláda ze státního rozpočtu.

Změna proti současným poměrům ve školách je zásadní. I dnes chodí řada mentálně postižených dětí do běžných základních škol. Vždy to ale záleží na svobodné dohodě s ředitelem. Ten může, ale nemusí dítě přijmout. Nic ho k tomu nenutí. Na druhé straně škola platí asistenty pro tyto děti ze svých běžných zdrojů, tedy příspěvku, který dostává od státu na žáky. Na asistenty nezískává žádné dodatečné peníze. Už deset let přitom platí pravidlo, k němuž Česko posunul rozsudek Evropského soudu pro lidská práva. Do praktické či speciální školy není možné poslat dítě s intelektem vyšším než 70 IQ bodů.

To, co prosadila Valachová, nyní diktuje přijímat do všech základních škol děti s lehkou mentální retardací.

Celý článek Lenky Zlámalové čtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo ZDE.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články