Policie kvůli islámské knize obvinila 55letého muže české národnosti
policejní zátah
Policie po pátečním zásahu v Islámské nadaci v Praze zadržela jednoho muže pro podezření, že v Česku zajistil vydání a distribuoval knihu šířící rasismus. 55letého muže české národnosti obvinila z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Obviněný je z Prahy, hrozí mu až deset let vězení. ČTK to dnes sdělil mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták.
Policisté v rámci zásahu předvedli zhruba dvě desítky lidí, u několika z nich cizinecká policie zahájila řízení o vyhoštění. Jeden člověk je podezřelý z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.
"Zadržený muž je podezřelý, že měl v České republice zajistit překlad a vydání knihy šířící svým obsahem rasismus, antisemitismus, xenofobii a násilí proti takzvaným méněcenným rasám, kterou měl následně distribuovat prostřednictvím nabídky na internetu, internetového knihkupectví i přímého prodeje v určených místech," popsal Hanták. Název knihy ÚOOZ nebude po dohodě se stáním zastupitelstvím upřesňovat, protože nechce knize dělat tímto způsobem reklamu, dodal mluvčí.
Čtěte také: Policie zasahuje v Islámské nadaci. Kvůli závadné knize
Policie v prostorách Islámské nadace zůstala od pátku do dnešního dopoledne, potvrdil Hanták dřívější informace. V pátek zasahovala v objektech Islámské nadace nedaleko Václavského náměstí a na Černém Mostě v Praze, kde se muslimové scházejí. Mluvčí ÚOOZ také dementoval tvrzení v některých médiích, že v rámci prohlídek byly nalezeny zbraně a výbušniny.
Policisté by údajně mohli v mešitách zasahovat kvůli knize Základy tauhídu-Islámský koncept Boha. Bývalý muslim Lukáš Lhoťan v pátek řekl, že kvůli knize nedávno podal trestní oznámení. Podle něj jsou v ní extrémní muslimské názory a vydalo ji Ústředí muslimských obcí v ČR s Islámskou nadací. Jejich vyjádření se nepodařilo získat.
Podle přímých účastníků zásahu v centru Prahy policisté narušili hlavní páteční modlitbu, která má pro muslimy zvláštní význam a scházejí se při ní v mešitě. Stěžovali si například indonéští diplomaté. Podle svědků bylo uvnitř mešity kolem stovky lidí. "Policie nás zajistila a lustrovala. Pořád jsme dostávali pokyn, abychom měli hlavu dole," popisoval zásah novinářům jeden z mužů poté, co byl z mešity propuštěn.