TÝDENÍK ECHO

Agrodotace 2015: Desetkrát víc pro Babiše

600 milionů dotací pro Agrofert

Témata: ,

Vstup Andreje Babiše do politiky se Agrofertu vyplatil. Není o tom pochyb od chvíle, co byly zveřejněny výsledky prvního kola Programu rozvoje venkova v roce 2015. Babišův koncern získal přes 600 milionů dotací, skoro desetinu částky, kterou ministr zemědělství Marian Jurečka loni všem zemědělcům rozdělil. Také jde o desetkrát vyšší peníze, než které byl Agrofert zvyklý inkasovat z venkovského programu v minulých letech.

600 milionů korun je částka, kterou občan s průměrnou mzdou vydělá za dva tisíce let. Anebo jde o hodnotu hypoték, jež tři sta lépe situovaných rodin splácí se sebezapřením celý život. Přesto jeden člověk získal tuto částku během jediného okamžiku. Unikátní data Týdeníku Echo ukazují, že se to stalo 29. října 2015, když Státní zemědělský a intervenční fond (SZIF) schvaloval žádosti o dotace z Programu rozvoje venkova. Celkem třiadvacet úspěšných žádostí poslal Agrofert, který patří ministru financí Andreji Babišovi.

Pro manažery Agrofertu to musel být jeden z nejšťastnějších okamžiků v kariéře. Za zemědělské projekty dosud jejich holding pobíral řádově nižší částky, třeba za léta 2012–14 dostali dohromady pouze 190 milionů. A teď najednou třikrát větší sumu.

Týdeník Echo získal od zemědělského fondu informace o projektech, které jménem Agrofertu žádaly víc než pět milionů korun. U šestnácti projektů dosahovaly dotace celkem 600 milionů. Největší částku, 75 milionů, má slíbenou na modernizaci rozlehlý vepřín Animo Žatec, o deset milionů méně dostane továrna Olma na inovaci výroby kysaného mléka. Vyšší dotaci dostalo celkem sedm Babišových drůbežáren, tři vepříny, tři masny včetně Kosteleckých uzenin a Vodňanské drůbeže, dva kravíny a jedna mlékárna.

Dalších sedm firem z Babišovy zemědělské stáje se spokojilo s částkami do pěti milionů a jejich zisk už celkovou bilanci výrazně nezvýší.

Velkolepý dotační úspěch Agrofertu nepřišel jen tak sám sebou, bez dlouhého období zkušeností a příprav by se ani nedostavil. Do nástupu vlády Bohuslava Sobotky mu bránila dosavadní pravidla na rozdělování zemědělských dotací EU.

Celý článek najdete v Týdeníku Echo ZDE.

Z nového čísla Společnost čelí masovému šíření vymyšlených zpráv

Speciál: Vánoce trochu jinak ● Echo týdne: Tajemství rakouských sklepů ● Komentář: Smrtelná křeč oficiální pravdy ● Fokus: Kam se ztratilo 200 tisíc migrantů ● Událost: Řím na cestě od eura ● Salon: O osudu rozhodne, jaké dveře otevřete ● Historie: Lesk a bída farské republiky ● Umění a kritika: Vzhůru, roboti této země! ● Recenze: Hlavně pozor na děti, Harry ● Kulturní tipy ● Postavy: Jiří Paroubek: důvod pro nostalgické slzení ● Přeceňovaný a Podceňovaný: Jindřich Forejt vs. Vratislav Mynář ● Styl ● Technologie ● Aplikace ● Auto

Globalizace si dává pauzu S německým ekonomem Hansem-Wernerem Sinnem o možném odchodu Itálie z eurozóny, efektu Trump a o tom, co bude brexit znamenat pro Německo 
Kdo ví, jak to tam nahoře chodí S hercem Jiřím Dvořákem o pokračování Anděla Páně, disputacích s režisérem a neznalostech studentů divadelní hry

Přejít na diskusi