Agrodotace 2015: Desetkrát víc pro Babiše
600 milionů dotací pro Agrofert
Vstup Andreje Babiše do politiky se Agrofertu vyplatil. Není o tom pochyb od chvíle, co byly zveřejněny výsledky prvního kola Programu rozvoje venkova v roce 2015. Babišův koncern získal přes 600 milionů dotací, skoro desetinu částky, kterou ministr zemědělství Marian Jurečka loni všem zemědělcům rozdělil. Také jde o desetkrát vyšší peníze, než které byl Agrofert zvyklý inkasovat z venkovského programu v minulých letech.
600 milionů korun je částka, kterou občan s průměrnou mzdou vydělá za dva tisíce let. Anebo jde o hodnotu hypoték, jež tři sta lépe situovaných rodin splácí se sebezapřením celý život. Přesto jeden člověk získal tuto částku během jediného okamžiku. Unikátní data Týdeníku Echo ukazují, že se to stalo 29. října 2015, když Státní zemědělský a intervenční fond (SZIF) schvaloval žádosti o dotace z Programu rozvoje venkova. Celkem třiadvacet úspěšných žádostí poslal Agrofert, který patří ministru financí Andreji Babišovi.
Pro manažery Agrofertu to musel být jeden z nejšťastnějších okamžiků v kariéře. Za zemědělské projekty dosud jejich holding pobíral řádově nižší částky, třeba za léta 2012–14 dostali dohromady pouze 190 milionů. A teď najednou třikrát větší sumu.
Týdeník Echo získal od zemědělského fondu informace o projektech, které jménem Agrofertu žádaly víc než pět milionů korun. U šestnácti projektů dosahovaly dotace celkem 600 milionů. Největší částku, 75 milionů, má slíbenou na modernizaci rozlehlý vepřín Animo Žatec, o deset milionů méně dostane továrna Olma na inovaci výroby kysaného mléka. Vyšší dotaci dostalo celkem sedm Babišových drůbežáren, tři vepříny, tři masny včetně Kosteleckých uzenin a Vodňanské drůbeže, dva kravíny a jedna mlékárna.
Dalších sedm firem z Babišovy zemědělské stáje se spokojilo s částkami do pěti milionů a jejich zisk už celkovou bilanci výrazně nezvýší.
Velkolepý dotační úspěch Agrofertu nepřišel jen tak sám sebou, bez dlouhého období zkušeností a příprav by se ani nedostavil. Do nástupu vlády Bohuslava Sobotky mu bránila dosavadní pravidla na rozdělování zemědělských dotací EU.