NOVÉ

Microsoft vytvořil umělou inteligenci. Začala obhajovat Hitlera a žádat sex

,

Selhání umělé inteligence

Témata: ,

Urážení feministek, rasistické projevy nebo podpora genocidy Mexičanů. Umělá inteligence, která se měla původně chovat jako běžná americká „teenagerka“ se během jednoho dne začala chovat rasisticky a stala se fanouškem Hitlera.

Microsoft spustil 23. 3. twitterový účet TayTweets pod vedením umělé inteligence. Program byl určen pro jednoduchou komunikaci s ostatními uživateli v cílové skupině 18 až 24 let. Zvláštností robota, jak Microsoft avizoval, je zejména projev ve stejné angličtině, jakou se dnes mladí lidé vyjadřují na internetu. Od konverzace s ostatními uživateli se pomocí strojového učení měla Tay obohacovat o další výrazy i fráze a neustále se tak rozvíjet.

Právě to se ale stalo kamenem úrazu, když internetoví trollové začaly obsahem zpráv Tay navádět k veřejné propagaci Hitlera, šíření konspiračních teorií o 11. září a k sexuálním návrhům. Mimo jiné i k podpoře republikánského kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa a ke kritice současného prezidenta Baracka Obamy.

„Bush stojí za 11. zářím a Hitler by odvedl lepší práci než ta opice, co máme teď. Donald Trump je jediná naděje, kterou máme,“ píše robotka Tay v jednom ze svých příspěvků (více v galerii). Microsoft nyní Tay odpojil a provádí nezbytné úpravy včetně mazání těch nejvíce kontroverzních vyjádření. Internetová komunita mezitím už vytvořila petice za účelem „osvobození“ Tay a požadující po Microsoftu zrušení cenzury jejího profilu.

Čtěte také: Hamás hacknul vysílání izraelské TV. V reality show hrozil terorem

 

Přejít na diskusi