5 Selhání umělé inteligence

Microsoft vytvořil umělou inteligenci. Začala obhajovat Hitlera a žádat sex

, NOVÉ

Urážení feministek, rasistické projevy nebo podpora genocidy Mexičanů. Umělá inteligence, která se měla původně chovat jako běžná americká „teenagerka“ se během jednoho dne začala chovat rasisticky a stala se fanouškem Hitlera.

Microsoft spustil 23. 3. twitterový účet TayTweets pod vedením umělé inteligence. Program byl určen pro jednoduchou komunikaci s ostatními uživateli v cílové skupině 18 až 24 let. Zvláštností robota, jak Microsoft avizoval, je zejména projev ve stejné angličtině, jakou se dnes mladí lidé vyjadřují na internetu. Od konverzace s ostatními uživateli se pomocí strojového učení měla Tay obohacovat o další výrazy i fráze a neustále se tak rozvíjet.

Právě to se ale stalo kamenem úrazu, když internetoví trollové začaly obsahem zpráv Tay navádět k veřejné propagaci Hitlera, šíření konspiračních teorií o 11. září a k sexuálním návrhům. Mimo jiné i k podpoře republikánského kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa a ke kritice současného prezidenta Baracka Obamy.

„Bush stojí za 11. zářím a Hitler by odvedl lepší práci než ta opice, co máme teď. Donald Trump je jediná naděje, kterou máme,“ píše robotka Tay v jednom ze svých příspěvků (více v galerii). Microsoft nyní Tay odpojil a provádí nezbytné úpravy včetně mazání těch nejvíce kontroverzních vyjádření. Internetová komunita mezitím už vytvořila petice za účelem „osvobození“ Tay a požadující po Microsoftu zrušení cenzury jejího profilu.

Čtěte také: Hamás hacknul vysílání izraelské TV. V reality show hrozil terorem

 

,

Hesla: ,

Vážení diskutující, před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní či takové, které odporují obecné lidské slušnosti.