Dientsbier požaduje pro policii další odposlechy. Bez soudu

Policejní uši

Dientsbier požaduje pro policii další odposlechy. Bez souduNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Policisté loni nasadili o stovky odposlechů více než v roce 2013. Počet odposlechů v posledních letech roste, tentokrát o zhruba třináct procent. Nejčastěji policie odposlouchávala kvůli podezření z drogové kriminality, násilí a vydírání. Jak informoval server Česká justice, vláda navíc plánuje rozšířit seznam trestných činů, u kterých policie nepotřebuje k nasazení odposlechu souhlas soudu, i o korupční trestné činy.

Zatímco v roce 2009 bylo nasazeno čtyři a půl tisíce odposlechů, loni jich podle nejnovějších údajů bylo už 7 528. Týkaly se téměř třinácti set trestních spisů.

„U nasazování odposlechů je kontinuální nárůst, který je dosti znepokojivý. Loni to oproti roku 2013 bylo o třináct procent,“ řekl deníku ECHO24.cz šéf sněmovní komise pro kontrolu odposlechů Daniel Korte (TOP 09).

Policisté nejčastěji napíchli podezřelé z drogové kriminality a násilí. Následovalo úplatkářství, zločinné spolčení, padělání a daňová trestná činnost. Policie nárůst počtu nasazených odposlechů vysvětluje tím, že se podezřelí stále méně scházejí osobně a čím dál častěji naopak komunikují přes mobilní telefony.

Odposlechy a sledování lze v České republice využít jen po souhlasu soudu. Výjimkou je několik málo trestných činů, kde souhlas soudu není potřeba. Jde o tak závažné zločiny, jako je násilí proti jednotlivci či skupině osob či obchodování s lidmi. Vláda teď ale chce odposlechy bez souhlasu soudu povolit i u korupčních trestných činů.

‚Naprostý nesmysl, jde o prolomení základních práv‘

Podle serveru Česká justice by se měl seznam trestných činů, u nichž výjimečně není třeba souhlas soudu, rozšířit právě o korupční trestné činy. Počítá s tím Akční plán boje s korupcí na rok 2016, který předkládá ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Rozšířit seznam například o trestné činy přijetí úplatku, podplácení nebo nepřímé úplatkářství by mělo být možné příští rok pomocí novely trestního řádu.

Proti Dienstbierovu plánu se ale postavil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), podle kterého je novinka dost možná protiústavní. A jasně proti je i Korte.

„Je to naprostý nesmysl. Pokládám to za absolutně vyloučené, něco takového nemůže sněmovnou projít,“ odmítá Korte, podle nějž by se rozšíření seznamu o korupční trestné činy policii určitě líbilo. „Nasazení odposlechu je ale závažným prolomením základních lidských práv. To nemůže záležet jen na vůli nějakého policisty,“ dodává.

Čtěte také: Jak se dozvíte, že vás odposlouchávali?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články