NOVÉ

Agenti FSB zatčeni při nedávné razii byli obviněni ze spolupráce se CIA

,

Hackerské útoky

Témata: , , ,

Dva vysoce postavení důstojníci ruské tajné služby FSB zatčeni při rozsáhlé razii už v prosinci byli nyní obviněni ze zrady a předávání důvěrných informací americké Ústřední zpravodajské službě CIA. Oznámila to dnes s odvoláním na nejmenované zdroje obeznámené se situací ruská tisková agentura Interfax. V případu podle ní jde i o skupinu ruských hackerů.

„Náčelník oddělení Centra informační bezpečnosti FSB Sergej Michajlov a jeho zástupce Dmitrij Dokučajev jsou obviněni z toho, že porušili přísahu a začali spolupracovat se CIA,“ řekl jeden ze zdrojů. V případu podle něj figuruje až osm lidí, z toho čtyři byli zatčeni a obviněni. Ostatní mohou vyváznout jako svědci.

Podle jiného zdroje ve vyšetřování figurují témata hackerských útoků a zrady. „Každý z podezřelých se zabýval svými věcmi: někdo rozpracovával a vykonával plány počítačových útoků, jiný spolupracoval s cizími tajnými službami. Tyto věci se odehrávaly souběžně, ale zpravidla se neprotínaly,“ objasnil. Celou skupinu spojovalo, že její členové se vzájemně znali a že působili v oblasti informačních technologií a počítačové bezpečnosti. Hlavní podezřelý přitom „neměl nejvyšší hodnost“.

Michajlov i Ruslan Stojanov, vedoucí oddělení vyšetřování počítačových zločinů u ruského výrobce antivirového softwaru Kaspersky Lab, jsou podle tisku ve vazbě už od začátku loňského prosince. Ve vazbě je i novinář Vladimir Anikejev, který je podezřelý, že zorganizoval hackerskou skupinu Šaltaj-boltaj (ruská verze komiksové postavičky Humpty Dumpty, česky Valda Cvalda), která má prý na svědomí průlomy do počítačů vysoce postavených ruských hodnostářů a známých podnikatelů a údajně také byla součástí mezinárodního hackerského hnutí Anonymous.

Čtěte také: V Moskvě v tichosti zatkli muže z vedení tajné služby

Přejít na diskusi