Merkelová zvažuje stíhání komika. Nazval Erdogana kozom*dem

NADBÍHÁ NĚMECKO TURECKU?

Merkelová zvažuje stíhání komika. Nazval Erdogana kozom*demNOVÉ
Německý komik Jan Böhmermann. Foto: Foto: Wikimedia Commons/Jonas Rogowski
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Turecko oficiálně požádalo německé úřady, aby zahájily trestní stíhání německého komika Jana Böhmermanna kvůli údajné urážce tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Böhmermann se měl urážky dopustit, když ve vysílání stanice ZDF představil satirickou báseň, v níž tureckého prezidenta označil mimo jiné za „kozom*da“. Stíhání komika by podle expertů mohlo rozhodnout o politické budoucnosti kancléřky Merkelové.

Kauza komika Böhmermanna v sousedním Německu od začátku vzbuzuje velký ohlas. Podle německých zákonů totiž není možné potrestat člověka, který je podezřelý z urážky představitele cizího státu. Trestní stíhání je možné zahájit pouze tehdy, když si na urážku stěžuje stát, jehož představitel byl uražen – v tomto případě Turecko. Se stíháním následně musí vyslovit souhlas i německá vláda.

Jak už bylo řečeno, Ankara si na Böhmermannův výstup oficiálně postěžovala. Další průběh kauzy nyní závisí na vyjádření německé vlády. Kabinet kancléřky Angely Merkelové oznámil, že tureckou žádost pozorně a co nejrychleji prověří. Mluvčí vlády Steffen Seibert už minulý týden uvedl, že kancléřka považuje Böhmermannovu báseň za vědomě urážlivou.

Přístup německé vlády ale v sousední spolkové republice budí značné emoce. Tamní komentátoři se totiž pozastavili nad tím, že se kabinet kancléřky Merkelové případem vůbec zabývá, namísto toho, aby ho smetl se stolu s odkazem na svobodu slova. Podle nich to zřejmě souvisí s tím, že Turecko je z německého pohledu klíčovým partnerem Evropské unie v migrační krizi.

Experti, které oslovila stanice Deutsche Welle, ovšem upozorňují, že Merkelová se nyní nachází ve svízelné situaci, protože ať se rozhodne jakkoli, prohraje. „Buď ztratí tvář v Turecku nebo ztratí tvář před domácím publikem, pokud odsouhlasí stíhání Böhmermanna,“ poznamenal například expert a novinář Alexander Kissler.

Postup Merkelové ale kritizují i někteří politici. Například poslankyně německé Levice Sevim Dagdelenová vidí případ jako ohrožení svobody slova v Německu. „Turecko se nepřibližuje představám Evropy (o demokracii), je to naopak Evropa, kdo se přibližuje tureckým požadavkům,“ uvedla v televizi ARD.

‚Jsi terorista, Erdogane‘

Specialista na mediální právo Niklas Haberkamm ve své analýze uvedl, že Böhmermann se ve své básni nesnažil v první řadě někoho urazit, ale použil tvrdé výrazové prostředky, aby poukázal na rozdíly ve svobodě projevu v Německu a v Turecku. „Když se zamyslíme nad tím, jak Erdogan jako politik rád tvrdě vystupuje a že rozhodně neplatí jako důsledný ochránce lidských práv, pak musí být připraven čelit i ve větší míře kritice,“ řekl.

Böhmermann ve své básni odkazoval na předchozí pořad televize NDR extra 3, v němž zazněla satirická píseň o Erdoganovi připomínající procesy proti novinářům a turecké útoky na kurdská území. Turecký prezident si kvůli písni pozval k vysvětlení německého velvyslance v Ankaře, což Böhmermann hrubými výrazy kritizoval. Erdogana označil například za „kozom*da“.

Televize ZDF stáhla Böhmermannovu báseň ze svého internetového archivu, podle ní satirik překročil přípustnou mez. Na internetu se však objevují další příspěvky v podobném duchu. Komik Dieter Hallervorden zveřejnil na svém facebookovém profilu píseň „Erdogane, zažaluj mě“, v jejímž textu mimo jiné stojí: „Zpívám prostě o tom, co jsi zač. Terorista, co sere na svobodného ducha.“ Píseň už sdílelo přes 4000 uživatelů.

Turecko se stalo klíčovým partnerem Evropské unie v migrační krizi. Na březnovém summitu v Bruselu uzavřela evropská osmadvacítka s Ankarou dohodu, která mimo jiné předpokládá, že běženci, kteří připlují z Turecka a v Řecku nedostanou azyl, budou vráceni zpět. EU by měla za každého vráceného Syřana přijmout stejný počet syrských občanů s nárokem na azyl z tureckých uprchlických táborů. Unie si od dohody slibuje výrazné snížení počtu migrantů plujících z Turecka přes Egejské moře na řecké ostrovy.

Čtěte také: Erdowie, Erdowo, Erdogan. Turecko předvolalo německého velvyslance

Únik informací: Součástí Erdoganovy politiky je pouštění teroristů do EU

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články