Aktivisté tlačí na Sobotku: ‚Chce potopit registr smluv‘

Iniciativa Rekonstrukce státu jako lobbsté

Aktivisté tlačí na Sobotku: ‚Chce potopit registr smluv‘NOVÉ 2
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

‚Chcete, aby se méně rozkrádalo? Pište premiérovi! Chce potopit registr smluv‘. Tak vítá Rekonstrukce státu návštěvníky svého webu. Iniciativa varuje před schválením senátní verze zákona, který upravuje zveřejňování smluv na internetu. Senátoři totiž podle aktivistů z původní verze udělali prázdnou skořápku. Hlavní tlak přitom iniciativa opřela do premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Podle politologa se chová jako klasická lobbistická skupina.

Podle sněmovnou přijaté verze zákona se musí smlouvy státu, krajů, měst a obcí zveřejnit v registru, jinak jsou neplatné. Senátoři ale následně toto pravidlo ze zákona vyhodili a návrh poslali zpět poslancům. Ti budou o konečné podobě normy hlasovat v úterý. Duchovní otec zákona, poslanec TOP 09 Jan Farský (STAN), se už proti senátní verzi postavil, stejně jako Transparency International a Rekonstrukce státu. Poslední jmenovaná organizace se ale rozhodla na premiéra a jeho ČSSD zatlačit. A rozjela kampaň, která je podle mnohých za hranou.

„Vážený pane premiére, prosíme, neblokujte zákon o zveřejňování smluv státu. Domníváme se, že zprůhlednění našeho státu je důležité pro fungující demokracii. Mrzí nás, že jste se Vy a Vaše politická strana vyjádřili pro podporu senátní verze, která ze zákona dělá pouze prázdnou skořápku,“ píše premiérovi iniciativa.

Ta zároveň vyzývá veřejnost, aby Sobotkovi zasílala maily s podobnou prosbou. ČSSD a komunisté dle Rekonstrukce budou v úterý hlasovat pro verzi zákona, podle níž bude zveřejňování smluv státu fakticky dobrovolné. „Takže to nikdo dělat nebude. Vypínač má teď v rukou premiér Bohuslav Sobotka. Jediný to může zachránit,“ dodávají aktivisté s tím, že Senátem prošel „vykuchaný paskvil“.

„Oni se chovají jako jakákoliv jiná lobbistická skupina. Dělají kampaň na internetu a snaží se narychlo oslovit co nejvíce lidí. Politik by ale na podobný tlak měl být zvyklý a bez problémů ho ustát,“ říká k nátlakové akci iniciativy politolog Josef Mlejnek.

Nátlak bez odpovědnosti

Jak se Sněmovna k normě postaví, zatím není úplně jasné. Třeba kritizovaní sociální demokraté o tom budou jednat až v úterý. Místopředsedovi jejich klubu Janu Chvojkovi ale postup Rekonstrukce státu vádí. A s iniciativou se pustil do sporu na jejím facebookovém profilu, kde diskutující mluvili o Sobotkovi jako o vlastizrádci.

„Ten nátlak, to je taková jejich standardní metoda. Je to ale spíše kontraproduktivní, protože to politiky obrací proti nim,“ řekl Chvojka, který má ve sněmovně zákon na starost, deníku ECHO24.cz.

Dá se očekávat, že hlasy pro a proti senátní verzi budou zhruba vyrovnané. Farský tak ani více než tři roky od prvního předložení zákona neví, jak registr smluv nakonec dopadne. Poslanecká verze ale předpokládá, že stát, kraje, větší obce i další organizace budou mít povinnost zveřejňovat smlouvy v internetovém registru od poloviny příštího roku. Povinnost se má vztahovat na smlouvy s plněním nad 50 tisíc korun bez DPH. Zároveň by od poloviny roku 2017 platilo pravidlo, že nezveřejněná smlouva by nebyla platná.

Čtěte také: Poslanci schválili centrální registr smluv

Rekonstrukce státu se před volbami v roce 2013 snažila od poslanců a senátorů získat slib, že přijmou devět protikorupčních zákonů. A u mnoha z nich se jí to podařilo. Od té doby se ale se zákonodárci opakovaně dostala do sporu. Politikům vadí, že na ně iniciativa při projednávání zákonů příliš tlačí, i když sama za jejich schválení nenese žádnou odpovědnost.

Zákonodárci zatím přijali dva z devíti zákonů Rekonstrukce státu. Podle aktivistů je ale první skutečně protikorupční normou, která může projít, právě registr smluv.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články