Komise nás vydírá, zní ze summitu zemí V4

VÍZA PRO TURECKO

Komise nás vydírá, zní ze summitu zemí V4AKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Zástupci visegrádské skupiny odmítli návrh Evropské komise na přerozdělování migrantů. Český ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek je z něj nemile překvapen. EK by neměla předkládat něco, co Evropu rozděluje. Maďarský ministr zahraničních věcí Péter Szijjártó návrh označil za nepřípustný a postoj komise za vydírání. EK ve středu oficiálně navrhla reformu azylového řízení včetně vysoké částky za odmítání přerozdělených azylantů. Komise současně otevřela cestu ke zrušení vízové povinnosti pro turecké občany.

„Turecko učinilo pozoruhodný pokrok v plnění podmínek ke zrušení víz, obzvláště v posledních týdnech. Stále je však naléhavě nutné v práci pokračovat, ale pokud Turecko nynější postup zachová, mohou být splněny i zbývající podmínky,“ řekl komisař Frans Timmermans.

Příslib Evropské unie Turecku, že může při splnění všech podmínek dosáhnout ke 30. červnu bezvízového styku, je významnou součástí dohody, kterou v březnu EU uzavřela s Ankarou ve snaze snížit počty migrantů připlouvajících přes Egejské moře do Řecka. Turecko se zavázalo, že běžence začne přebírat zpět. Unie za to slíbila obnovení zamrzlých přístupových rozhovorů či finanční pomoc ke zlepšení situace v tureckých uprchlických táborech. EU má také za každého z Řecka vráceného Syřana přesídlit na své území jiného syrského uprchlíka, kterých je nyní v Turecku více než 2,5 milionu.

„Součástí dohody bylo, že se urychleně posoudí, jestli Turci podmínky plní, nikoliv že změníme kritéria. Pokud Turci splní kritéria, která jsou známá tři roky, budou mít nárok, abychom jim víza zrušili. Pokud podmínky nesplní, tak není prostor pro jakoukoliv debatu,“ řekl k návrhu Evropské unie Tomáš Prouza (ČSSD), státní tajemník pro evropské záležitosti.

Zároveň ve středu unie představila reformu způsobu žádosti o azyl. Stávající pravidlo, že žádost řeší první země, kam uchazeč vstoupí, má být podle očekávání doplněno o krizový mechanismus přerozdělování do dalších států EU, spouštěný automaticky v případě vysokého počtu žadatelů. Země se budou moci ze systému dočasně vyplatit částkou 250 000 eur (6,75 milionu Kč) za jednoho odmítnutého žadatele.

O návrhu komise bude jednat europarlament a také členské země EU, kde nemá podobné řešení jednoznačnou podporu.

„Považujeme to za vydírání“, zní ze zemí V4

„Jsem přesvědčen, že principy povinného rozmísťování uprchlíků jsou něco, na čem není mezi evropskými státy shoda. Jsem nemile překvapen tím, že komise tento návrh vrací opět do hry. Je to něco, co nás rozděluje a nikomu to nepomůže. Nevím proč se máme vracet ke starému sporu, připadá mi to nešťastné,“ komentoval středeční rozhodnutí EK český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski doslova řekl, že si ještě stále není jistý, zda to Evropská komise myslí vážně.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó dokonce řekl, že takové chování EK považuje za vydírání a jde podle něj o naprosto neevropské chování. Zároveň se vyjádřil k problematice vízového styku s Tureckem s tím, že je nepřípustné, aby Turecko dostalo víza dříve než Gruzie nebo Ukrajina. Lubomír Zaorálek v této souvislosti zopakoval, že pokud budou všechny podmínky nastavené Evropskou unií splněny, můžeme poté o bezvízové liberalizace a o bezvízovém styku hovořit.

Na návrh reformy azylového systému EU ve středu reagoval i český premiér Bohuslav Sobotka. Česká republika odmítá a bude odmítat povinné kvóty na dělení uprchlíků, které znovu navrhla Komise, rozdělují Evropu a nedávají smysl, řekl premiér. Český premiér ocenil, že Evropská komise navrhuje, aby žádosti o azyl vyřizovala přednostně země, na jejíž území uprchlík vstoupí. „Každá země je zodpovědná za ochranu svých hranic a za provádění azylového řízení. Na těchto základních pravidlech stojí současný azylový systém EU i Schengenský prostor, a proto je nezbytné tyto principy dodržovat a také je vymáhat,“ uvedl premiér. Důrazně však odmítl využití povinného systému na rozdělení migrantů. Myšlenka povinných kvót je dle předsedy české vlády špatná a již několikrát rozdělila Evropu. „Česká vláda dlouhodobě zdůrazňuje, že povinné kvóty nedávají smysl a nepřispívají k řešení uprchlické krize, uplynulý rok nám v tom dal za pravdu,“ řekl premiér.

Své prohlášení k přerozdělování migrantů uveřejnila na Twitteru i opoziční ODS. Opakující se pokusy o přijetí kvót na přerozdělování uprchlíků považuje za absurdní.

V souvislosti s tím v rámci schengenského prostoru bez vnitřních hraničních kontrol EK doporučila až šestiměsíční prodloužení kontrol na hranicích pěti zemí EU kvůli regulaci migračních toků. Návrh, který má schválit nejbližší summit Evropské unie, se týká Německa, Rakouska, Švédska, Dánska a přidruženého Norska, které již tato opatření uplatňují.Komise dospěla k tomuto doporučení na základě zjištění, že se Řecko, které sloužilo od loňského léta jako vstupní brána pro blízkovýchodní uprchlíky směřující do Evropy přes Turecko, zatím ve stanovené tříměsíční lhůtě nezbavilo všech vážných nedostatků v kontrole vnějších hranic EU.

Čtěte také: Turecko hrozí blokací dohody s EU o migraci. Chce zrušit víza do Evropy

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články