Turci vraždí stovky Kurdů. Unikátní snímky z mrtvého města

Hrůzy jako v Sýrii

Turci vraždí stovky Kurdů. Unikátní snímky z mrtvého městaUVNITŘ FOTOGALERIE
Kurdská bašta Cizre na jihovýchodě Turecka po ofenzívě turecké armády. Foto: FOTO: Siyasihaber.org
13
Svět
Echo24
Sdílet:

Turecko ohlásilo konec dvouměsíčních bojových operací v kurdské baště Cizre. Ve městě platil po 59 dnů čtyřiadvacetihodinový zákaz vycházení. Ten má podle tureckého ministra vnitra Efkana Ala zůstat v platnosti dál. Na veřejnost se nyní dostaly fotografie z naprosto zničeného města, kde podle informací kurdských médií zabili turečtí vojáci stovky Kurdů, příslušníků Strany kurdských pracujících (PKK). Turecká armáda však tvrdí, že si boje vyžádaly desítky mrtvých.

Cizra leží na jihovýchodě Turecka nedaleko hranice se Sýrií a Irákem. Dle údajů Turecka si tamní boje vyžádaly desítky mrtvých, přičemž premiér Ahmet Davutoglu v této souvislosti odmítl jakékoli výtky zahraničí týkající se porušování lidských práv ve své zemi. „Neexistuje žádná země, která by na svém území dovolila teroristické aktivity. Turecko má jako demokratická země právo proti takovýmto bojovníkům zasáhnout. Nikdo nemá právo kvůli tomu předhazovat Turecku porušování lidských práv,“ zdůraznil.

Vojenské operace proti povstalcům na většinově kurdském jihovýchodě země zahájila turecká armáda loni, když se zhroutilo dvouleté příměří mezi Ankarou a zakázanou Stranou kurdských pracujících. Armádní jednotky již několik měsíců vedou útoky proti PKK ve snaze vytlačit je z jejich pozic zejména ve městech.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nedávno řekl, že v roce 2015 bylo zabito více než 3 tisíce bojovníků PKK. Kurdové ale podotýkají, že mezi oběťmi je rovněž mnoho civilistů. Vojenské operace také provázejí dlouhodobé zákazy vycházení, které se týkají i dalších velkých měst, jako jsou Diyarbakir a Silopi.

Turecko odstřeluje sever Sýrie

Turecká armáda v neděli druhým dnem ostřeluje pozice kurdských milic YPG na severu Sýrie a usmrtila dva bojovníky. Informaci přinesli opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), kteří situaci v zemi monitorují z Londýna. YPG jsou ozbrojenou složkou kurdské Strany demokratické unie (PYD) a v boji s ozbrojenci z hnutí Islámský stát je podporuje Rusko i Spojené státy. Ankara ale stranu považuje za teroristickou organizaci. Ostřelování zkritizoval i režim v Damašku.

Turecko v sobotu vyzvalo kurdské milice, aby se stáhly z oblastí, které nedávno získaly pod svou kontrolu na severu provincie Halab u tureckých hranic. Cílem ostřelování se stala zejména letecká základna a další nově vydobyté pozice kurdských jednotek v Sýrii. Strana PYD ale požadavek Turecka odmítla. Varovala rovněž, že Syřané se budou bránit jakékoli turecké intervenci v zemi.

Sálih Muslim, jeden z členů vedení Strany demokratické unie, v rozhovoru s agenturou Reuters uvedl, že Turecko nemá právo vměšovat se do vnitřních záležitostí Sýrie. Základna, kterou kurdské jednotky získaly pod kontrolu, byla podle něj předtím v rukou radikálů z fronty An-Nusra, která je napojena na teroristickou síť Al-Káida. „To chtějí, aby tam zůstala fronta An-Nusra? Nebo aby přišel (syrský) režim a obsadil ji?“ uvedl Muslim.

Jak Muslim dodal, základnu dobyly jednotky Demokratických sil Sýrie. K nim patří většina oddílů Syrské svobodné armády, která bojuje proti prezidentu Bašáru Asadovi od začátku povstání. Součástí organizace jsou právě i kurdské milice YPG.

Čtěte také: Děsivé číslo: 470 tisíc lidí. Mrtvých v Sýrii je asi dvakrát víc

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články